Jak zimą pielęgnować tuje w ogrodzie?
Zima to czas dla wielu roślin na przetrwanie. Muszą one mieć odpowiednie warunki, aby przezimować. Wiele krzewów i drzewek nie jest odporne na działanie warunków atmosferycznych. Mrozy i silnie watry mogą zniszczyć rośliny i sprawić, że przemarzną, a tym samym zaczną obumierać. Wieloletnie tuje nie wymagają okrywania na zimę. Warto jednak taki zabieg przeprowadzić w przypadku młodych okazów. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku tui jest strząsanie śniegu. Duża ilość śniegu może być za ciężka dla delikatnych gałązek tui. W skrajnych przypadkach czapy śniegu mogą połamać tuje. Warto zatem zimą raz na jakiś czas zmiatać śnieg zalegający na tujach. Należy to robić delikatnie od góry. Świetnie sprawdzi się do tego klasyczna zmiotka.
Kolejnym bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy przeprowadzić zimą jest podlewanie. Mało osób zdaje sobie sprawię, że tuje również w okresie zimowym potrzebują wody. Zimowa aura często jest sucha, a woda w glebie zamarza, co sprawia, że tuje nie są mogą jej pobierać. Zimowe podlewanie tui powinno być przeprowadzane tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest powyżej zera st. C. Nie podlewaj tui w czasie mrozów. Unikaj także podlewanie tui w ciepłe dni, kiedy zapowiadana jest zmiana pogody. Chwytający nocami mróz może sprawić, że woda w glebie zamarznie.
Jak rozpoznać, że tuje potrzebują wody zimą?
Zimą obserwuj swoje rośliny w ogrodzie. Istnieje kilka sygnałów świadczących o tym, że tuje potrzebują wody. Najłatwiej jest to rozpoznać po igłach. Przesuszone tuje będą miały zwiędnięte igły. Mogą one także zacząć zmieniać kolor i stawać się żółte lub brązowe. Ważnym elementem sprawdzania, czy tuje potrzebują wody jest monitowanie wilgotność gleby. Jeżeli ziemia jest sucha na około 20 cm w głąb to znak, że potrzebne jest podlewania tui. Ogrodnicy wskazują, że tuje wymagają przynajmniej jednego zimowego podlewania.