Przez długi czas musieliśmy zadowolić się pomalowanymi olejną farbą żeberkami, które straszyły z kątów. Pisma wnętrzarskie podsuwały pomysły, jak gustownie je zasłonić lub obudować. Na szczęście wzornictwo tych urządzeń zdecydowanie się polepszyło. Zyskały one lżejszą formę, a wiele firm proponuje grzejniki o wyszukanych, oryginalnych kształtach, które mogą być ozdobą pomieszczenia. Warto zwrócić na nie uwagę, bo tak samo jak ciekawe meble, tkaniny czy bibeloty decydują o końcowym efekcie urządzenia domu. By dobrze spełniały swoje zadania, muszą być trwałe, wydajne, solidne i estetyczne. We współczesnych grzejnikach najważniejsza jest prostota i oszczędność form. Eleganckie i funkcjonalne kształty porządkują i jednoznacznie określają przestrzeń.
Wybierz typ
Grzejniki powinny służyć kilkadziesiąt lat, więc warto się dobrze zastanowić, jaki rodzaj będzie dla nas najlepszy. Na rynku dostępnych jest wiele typów, kształtów oraz kolorów grzejników. Przy ich zakupie oprócz estetyki trzeba wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, w którym będą zamontowane, materiał, z jakiego są wykonane, a także rodzaj instalacji, z którą będą współpracować. Dobra jakość grzejnika i odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne zapewnią jego dłuższą żywotność. Do niedawna powszechne były grzejniki żeliwne. Dzięki dużej wytrzymałości na ciśnienie i odporności na korozję nadal stosuje się je tam, gdzie panują niekorzystne warunki. Wadą tego typu grzejników jest ich duża masa.
Grzejniki aluminiowe są lekkie i odporne na korozję. Dobrze przewodzą ciepło i dają się łatwo regulować. Ich dodatkową zaletą jest rozbudowana powierzchnia wymiany ciepła. Ze względu na plastyczność aluminium nie należy ich instalować w miejscach, gdzie narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Nie nadają się do instalacji miedzianych. Zastosowanie różnych materiałów może prowadzić do wystąpienia korozji i zmniejszenia żywotności elementów instalacji. Grzejniki konwektorowe niemal w całości wymieniają ciepło z otoczeniem, wykorzystując konwekcję, czyli unoszenie się cieplejszych mas powietrza, natomiast w grzejnikach płytowych, drabinkowych czy członowych wymiana ciepła następuje zarówno poprzez promieniowanie, jak i konwekcję.
Najbardziej popularne są obecnie grzejniki stalowe. Ze stali wykonywane są grzejniki płytowe, konwektorowe, łazienkowe i rurowe. Kupując grzejnik stalowy, należy zwrócić uwagę na sposób jego zabezpieczenia przed korozją. Warto też sprawdzić, czy warstwa zabezpieczająca jest jednorodna i ciągła, czy lakier ma odpowiednią twardość i czy nie odpryskuje.
Wybierz miejsce
Grzejniki wcale nie muszą tkwić pod oknem. Dzięki wyszukanym formom i nowoczesnej technice mogą wisieć w dowolnym miejscu, pod warunkiem że zwiększy się ich moc. Oprócz zwykłych prostokątnych grzejników w sklepowej ofercie znajdziemy też owalne, okrągłe albo o nieregularnych kształtach. Firmy oferują również urządzenia do ustawienia w narożniku pomieszczenia lub zawieszenia na ścianie.
Niektóre modele można ustawić na podłodze lub przy wannie i innych urządzeniach, tworząc w ten sposób efektowne ażurowe ścianki działowe. Kaloryfery wykończone lustrami lub półkami na książki wyglądają jak współczesne rzeźby albo instalacje. Powieszone na ścianie mogą być ozdobą samą w sobie. Dowolnie możemy dobierać nie tylko ich formę, ale i kolor.
Oczywiście najbardziej neutralne są grzejniki białe, te bardziej eleganckie mają metaliczną barwę. U większości producentów można też zamówić grzejnik w kolorze wybranym z palety kilkudziesięciu barw. Zarówno grzejniki wodne, jak i elektryczne malowane są proszkowo. Taka powłoka jest gładka, trwała i łatwa do utrzymania w czystości.