Najbliższe częściowe zaćmienie Słońca 2022 będzie widoczne także w Polsce. To niesamowite zjawisko, w takiej formie jak ta, która czeka nas we wtorek, 25 października, mogliśmy obserwować ostatni raz w naszym kraju 7 lat temu. Eksperci podkreślają, że pogoda, o godzinie w której zaćmienie słońca będzie najlepiej widoczne powinna być dobra do obserwacji. Naukowcy ostrzegają jednak, że nie wolno wtedy patrzeć w niebo bez odpowiedniej ochrony oczu.
Zaćmienie Słońca 2022 w Polsce. O której godzinie najlepiej oglądać to zjawisko?
Jak pisaliśmy wyżej najbliższe, częściowe zaćmienie Słońca w 2022 roku wydarzy się już we wtorek, 25 października. Jak informuje Karol Wójcicki, autor bloga „Z głową w gwiazdach” - zaćmienie wystąpi pomiędzy ok. 11:15 a 13:30. W różnych częściach naszego kraju różnice w godzinie początku i końca zaćmienia będą minutowe. Nieco różnić będzie się też stopień zasłonięcia Słońca przez Księżyc. W momencie maksimum w Suwałkach za Księżycem zniknie 46% tarczy słonecznej, a w Jeleniej Górze już "tylko" 32%. Ekspert dodaje, że maksymalnej fazy zaćmienia możemy spodziewać się między godziną 12:15, a 12:30. Kolejne częściowe zaćmienie Słońca, które będzie widoczne w Polsce, zobaczymy za 4 lata, 12 sierpnia 2026 roku. Całkowite zaćmienie będzie można zaobserwować w naszym kraju dopiero w 2135 roku.
Zaćmienie Słońca 2022: Jak bezpiecznie oglądać? Folia Baadera, okulary, szkło spawalnicze
Zaćmienie Słońca to zjawisko bardzo spektakularne, jednak patrzenie prosto w gwiazdę centralną bez zabezpieczenia grozi uszkodzeniem, a nawet utratą wzroku! Dlatego ważne, by podczas oglądania pamiętać o ochronie oczu! Najbezpieczniejszą formą obserwacji, którą rekomenduje Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne jest projekcja - czyli rzut obrazu Słońca na płaszczyznę. Można także patrzeć przez kliszę fotograficzną lub szkło spawalnicze. Jednak nawet wtedy nie powinniśmy wpatrywać się Słońce zbyt długo. Dlatego autor bloga „Z głową w gwiazdach” zaleca także specjalne okulary dostępne w sklepach astronomicznych. Są wykonane z folii mylarowej, która odcina dostęp ponad 99 procent światła słonecznego do oczu. Na forach zrzeszających miłośników fotografii znajdziemy także informacje o folii Baddera, która w zależności od rodzaju filtra, pomaga uzyskać odpowiedni efekt na zdjęciu.