Zły klimat w sypialni
Bardzo ważne jest miejsce, w którym śpisz. Sypialnia powinna być miejscem wolnym od sprzętów elektronicznych - zasypianie przy laptopie czy telewizji nie wchodzi w grę. Jeśli nie masz oddzielnego pomieszczenia na sypialnię, możesz odgrodzić się od bodźców zaburzających sen. Wystarczy, że zmienisz nastrój na "sypialniany". Wyłącz komputer, pościel łóżko, włącz nastrojową lampkę. Często tak drobne zmiany wystarczą, aby przygotować mózg do fazy snu.
Niewygodne łóżko
Odpowiednio dobrany materac zagwarantuje wysoką jakość odpoczynku. Również materiały, którymi się otaczasz, są bardzo istotne. Piżama powinna być wygodna, wykonana z naturalnych tkanin. Poduszka i kołdra - z wełny lub bawełny, dopasowane do pozycji, w jakiej zazwyczaj śpisz.
Zobacz: Warszawski Senior: Bezsenność - problem połowy osób po pięćdziesiątce
Lunatyzm
Jest to efekt niepełnego zahamowania ośrodka ruchowego. Może towarzyszyć innym zaburzeniom snu np. stanom lękowym, koszmarom, dychawicy oskrzelowej. Trwa od kilku minut do nawet pół godziny. Lunatyk wykonuje różne czynności, których nie pamięta po przebudzeniu. Po nocnej wędrówce zazwyczaj sam trafia do łóżka. Ponieważ przyczyny lunatykowania nie są do końca poznane, nie ma skutecznych lekarstw. Zazwyczaj wymagana jest psychoterapia.
Lęk przed bezsennością
Wystarczy sam lęk przed nieprzespaną nocą, aby - paradoksalnie - nie przespać nocy. Jeśli wieczorem obawiasz się braku snu, możesz zastosować prostą metodę, która uspokoi mózg i da poczucie bezpieczeństwa. Połóż niedaleko łóżka tabletkę nasenną, abyś mogła w każdej chwili po nią sięgnąć. Działa to na naszą podświadomość i często pozwala przespać całą noc. Pamiętaj również o wyciszeniu się i zrelaksowaniu. Stres jest najczęstszą przyczyną bezsenności, dlatego podstawą jest nauka radzenia sobie z nim. Jeśli nie pomaga zwykła kąpiel czy słuchanie uspokajającej muzyki, warto zasięgnąć pomocy specjalisty.
Sprawdź: Sekrety Zdrowia i Urody: bezsenność. Jak sobie z nią poradzić?
Złe odżywianie
Zbyt obfity posiłek, jak również chodzenie spać na czczo nie sprzyjają dobremu snu. Jedz kolację na 2 - 3 godziny przed pójściem do łóżka. Unikaj ciężkostrawnych potraw. Nie pij alkoholu, mocne trunki nie są polecane jako środek nasenny. Ułatwiają zasypianie, ale pogarszają jakość snu. Nie jest on wystarczająco regenerujący, przez co nie spełnia swojej podstawowej funkcji. Możesz za to sięgnąć po herbaty ziołowe np. melisę czy dziurawiec.
Męczący hałas, za wysoka temperatura
Odgłosy z ulicy czy uciążliwi sąsiedzi mogą znacząco utrudniać zasypianie. Jeśli nie możesz zapewnić sobie absolutnej ciszy, skorzystaj ze stoperów do uszu. Pamiętaj tylko, by nie używać ich zbyt często - zwiększają bowiem ryzyko infekcji uszu. Również temperatura w pokoju jest znacząca dla jakości snu. Optymalna wynosi 18 - 20 stopni. Ważne jest również wietrzenie pokoju tuż przed zaśnięciem.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail