Najlepsi w 2009 roku

2013-11-09 3:20

Oto laureaci edycji konkursu "Przyjazna Wieś" z 2009 roku. Konkurs na najlepszy projekt wspierający rozbudowę infrastruktury na terenach wiejskich organizowany jest w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich..

Zabytkowy folwark

I miejsce Gmina Międzychód za projekt "Budowa Centrum Edukacji Przyrodniczej wraz z odbudową zabytkowego folwarku w m. Mniszki"

Dziś Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach jest kompleksem obiektów z różnymi propozycjami - wystaw, warsztatów ginących zawodów, zajęć edukacyjnych, koncertów, konferencji, miejscem organizacji festynów. - Inwestycja promuje zgodny z naturą tryb życia i wpływa na rozwój społeczny oraz turystyczny - mówi referent ds. promocji i rozwoju gminy Międzychód Sebastian Cejba.

Miasteczko gwiezdne

II miejsce Gmina Wiśniowa za projekt "Odbudowa przedwojennego Obserwatorium Astronomicznego - Miasteczko Gwiezdne Lubomir"

Działalność Obserwatorium Astronomicznego im. Tadeusza Banachiewicza na górze Lubomir w Węglówce realizuje się na trzech płaszczyznach: naukowej, dydaktycznej i popularyzatorskiej. - Organizowane są tu liczne wykłady, prelekcje i pokazy nieba dla m.in. młodzieży szkolnej - mówi wójt Wiesław Stalmach.

Centrum inicjatywy

III miejsce Gmina Radków za projekt "Centrum Inicjatyw Wiejskich w Ścinawce Górnej"

Centrum Inicjatyw Wiejskich stało się centrum dowodzenia w dziedzinie aktywizacji mieszkańców wsi i rozwoju infrastruktury wiejskiej. - To właśnie tutaj rodziły się pomysły, które m.in. przy wsparciu środków unijnych i budżetu województwa stały się realną rzeczywistością - mówi burmistrz Jan Bednarczyk.

Konkurs o tytuł "przyjaznej wsi"

Już od kilku lat setki gmin z naszego kraju ubiegają się o tytuł "Przyjaznej Wsi" nadawany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konkurs organizowany w ramach działalności Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich ma na celu wyłonienie najlepszego projektu, współfinansowanego z funduszy europejskich, wspierającego rozbudowę infrastruktury na terenach wiejskich. Polska wieś jest prawdziwą ostoją tradycji i kultury, ale żeby przetrwać, musi się przekształcać, dostosowywać do nowej rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Niezwykle ważne jest, aby w dobie globalizacji zachowała jedno-cześnie wszystko to, co stanowi o jej wartości dla mieszkańców i turystów.

Szczegółowe informacje:

Sekretariat Centralny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA, ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa, tel. 22 623-19-01, [email protected], [email protected], www.ksow.pl w zakładce Przyjazna Wieś

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki