Klin sprawia, że metanol rozkładany jest stopniowo, ułatwiając powrót do normalności bez gwałtownych wstrząsów. Ale ilość alkoholu musi być naprawdę symboliczna (kieliszek), w przeciwnym razie kac dopadnie ze zdwojoną siłą.
1. Przed piciem
- Porządnie się wyśpij. Osoby zmęczone i zestresowane są bardziej podatne na działanie alkoholu.
- Najedz się. Najlepiej czegoś tłustego (sardynki w oleju, sałatka z oliwą), bo tłuszcz tworzy na ściankach żołądka i dwunastnicy warstwę ochronną, która spowolni przenikanie alkoholu do krwiobiegu. Wypij przynajmniej dwie szklanki wody niegazowanej.
- Ogranicz palenie. Nikotyna, tak jak alkohol, jest metabolizowana w wątrobie, a organ ten nie radzi sobie ze zwalczaniem dwóch używek jednocześnie.
2. Podczas biesiadowania
- Rób 20-minutowe przerwy pomiędzy drinkami. Tyle czasu potrzebuje organizm na wchłonięcie jednej porcji alkoholu. W przerwach jedz, zwłaszcza potrawy z jajkami i pieczywo (zawierają cysteinę – aminokwas neutralizujący wolne rodniki, które uwalniają się w czasie rozkładu alkoholu).
- Nie przetrzymuj alkoholu w ustach, nie pij przez słomkę. Alkohol omija wówczas wątrobę i od razu „idzie” do głowy. 20 proc. alkoholu wchłania się w ustach, więc jego sączenie powoduje, że szybciej uderza do głowy.
- Nie mieszaj alkoholi. Nie popijaj wódki piwem czy szampanem, bo zawarty w nich dwutlenek węgla przyśpiesza wchłanianie alkoholu.
- Wybieraj czyste, mocne alkohole. Ciężkie gatunkowe trunki zawierają więcej metanolu i kac jest po nich dużo większy.
- Po każdej porcji alkoholu wypij szklankę niegazowanej wody. Dwie, trzy szklanki wypij po powrocie do domu. Alkohol przyśpiesza diurezę (wydalanie wody z organizmu), stąd poranna nieznośna suchość w ustach.
- Przed snem zażyj aspirynę lub środek przeciwbólowy i witaminę C, weź chłodny prysznic, żeby spłukać wydzielające się przez skórę toksyny. Śpij 7–8 godzin przy otwartym oknie.
3. Dzień po
- Zmuś się do wstania z łóżka i weź naprzemienny prysznic. Do mycia użyj żelu z dodatkiem limonki, cytryny, pomarańczy. Zapach tych owoców działa pobudzająco i orzeźwiająco.
- Nawodnij organizm. Jeden drink (ok. 250 ml) powoduję utratę od 800 do 1000 ml wody. Od razu po przebudzeniu wypij 1–2 szklanki wody mineralnej, popijaj ją przez cały dzień, aby uzupełnić deficyt.
- Wypij szklankę soku. Moczopędne działanie alkoholu powoduje, że tracisz cenne minerały (magnez, sód, potas, wapń), a także witaminy (zwłaszcza C, która jest silnym antyoksydantem i działa odtruwająco). Uzupełnisz niedostatek minerałów i witamin, pijąc soki owocowe i warzywne. Samopoczucie poprawi np. sok z buraków (usprawni pracę wątroby).
- Sięgnij po miód. Alkohol powoduje duże straty glukozy. Jej niedobór przyczynia się do pojawienia się sygnałów hipoglikemii, takich jak uczucie osłabienia, drżenie ciała, kłopoty z koncentracją, przyśpieszone tętno. Zawarta w miodzie fruktoza szybko podnosi poziom glukozy i przyśpiesza rozkład alkoholu. Podobny efekt da zjedzenie 2–3 łyżeczek dżemu, konfitur.
- Przełam się i coś zjedz. Ale coś lekkiego, by dodatkowo nie obciążać żołądka.
- Zaczerpnij świeżego powietrza. Po zjedzeniu lekkiego śniadania, bogatego w glukozę, witaminy i minerały, wybierz się na spacer. Dawka tlenu złagodzi ból głowy. Jeśli czujesz się na siłach, pójdź na rower albo na basen – umiarkowany wysiłek fizyczny sprawi, że poczujesz się lepiej.
Jeśli domowe sposoby na przepicie zawiodą, ratuj się preparatami zawierającymi magnez, potas, wapń, a także specjalnymi specyfikami na kaca (przyśpieszają rozkład alkoholu, łagodzą objawy kaca). Dobre skutki przynoszą napoje izotoniczne, ziołowe herbatki, a w przypadku dolegliwości żołądkowych – napar z rumianku lub mięty, krople żołądkowe.
Tekst pochodzi z książki "Sprawy wewnętrzne - jak poprawić trawienie?" Książkę można kupić na: www.sklep.grupazpr.ploraz w Biurze Obsługi Klienta: tel. 22 59 05 555, 801 322 555 (w godzinach 9.00–17.00), faks 22 59 05 464, e-mail: [email protected]