Jak odkamienić czajnik? Bardzo prosto, wystarczy sięgnąć po nieco zapomniany już środek spożywczy, który niegdyś zastępował cytrynę w daniach lub ciastach, które miały być kwaśne. Z czyszczeniem czajnika nie warto zwlekać. Kamień osadzający się wewnątrz może nie tylko zmieniać smak wody, ale może także uszkodzić elementy grzewcze urządzenia. Ponadto czajnik pokryty kamieniem zużywa więcej energii, ponieważ musi pracować ciężej, aby osiągnąć pożądaną temperaturę wody. Dlatego, żeby cieszyć się lepszym smakiem kawy lub herbaty, a także dłuższym użytkowaniem czajnika, warto regularnie go czyścić.
Najlepszy i najtańszy sposób na to, jak odkamienić czajnik. Nie potrzebujesz octu ani specjalnych preparatów, by wyglądał jak nowy
Do odkamieniania czajnika zarówno elektrycznego, jak i zwykłego można użyć kwasku cytrynowego. Kiedyś ten substytut cytryny był obecny w każdej kuchennej szafce. Kwasek kosztuje grosze i można go kupić w sklepie spożywczym. Jeszcze taniej będzie kupić kilogramowe opakowanie — w sklepach internetowych kosztuje około 10 zł – wystarczy na lata. Kwasek cytrynowy świetnie radzi sobie także z czyszczeniem różnego rodzaju osadów. Żeby odkamienić czajnik wystarczy napełnić go wodą, wsypać łyżkę kwasku cytrynowego na litr, następnie zagotować płyn. Odstawić czajnik na 15-20 minut i gotowe. Po wszystkim wodę zlewamy np. do butelki i wykorzystujemy do sprzątania łazienki. Woda z kwaskiem doskonale nadaje się także do czyszczenia baterii umywalkowych i samej umywalki. Świetnie usuwa także osady z mydła. Natomiast odkamieniony czajnik dokładnie myjemy wewnątrz i na zewnątrz i znów możemy go używać.
Jak wyczyścić przypalony czajnik na zewnątrz? Prosty domowy sposób
Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na wyczyszczenie przypalonego czajnika z zewnątrz jest użycie pasty sodowej. Żeby ją przygotować, wystarczy zmieszać 70 g sody oczyszczonej z łyżeczką szarego mydła (w płynie) i odrobiną wody. Gotową pastę nakładamy gąbką na brudną powierzchnię. Czekamy 5 - 10 minut. Jeśli czajnik jest mocno zabrudzony, trzeba będzie wyszorować go szczoteczką. Grube warstwy brudu można zedrzeć specjalnym skrobakiem lub łyżką. Zazwyczaj jednak wystarcza zielona część zwykłej gąbki do zmywania naczyń. Żeby usunąć pozostałości brudu i białe smugi po sodzie, warto przetrzeć powierzchnie wodą z octem. A jeśli nie lubimy zapachu octu, może to być woda z cytryną lub kwaskiem cytrynowym.
ZOBACZ TEŻ: Sprzedaż na Vinted a podatki. Co oznaczają nowe przepisy? Wyjaśnia dyrektor generalny Vinted Marketplace