Największe zjawiska astronomiczne, które można zobaczyć w 2015 roku

2015-03-10 10:29

Pasjonaci astronomii w tym roku będą mieli co podziwiać. W 2015 roku czeka na nas mnóstwo kosmicznych atrakcji. W marcu będziemy podziwiać częściowe zaćmienie Słońca, w sierpniu deszcz perseidów, a we wrześniu całkowite zaćmienie Księżyca.

Częściowe zaćmienie Słońca

Rok 2015 zapowiada się naprawdę interesująco dla wielbicieli astronomii. Na niebie pojawią się rzadkie zjawiska, które zachwycą nie nawet tych, którzy o astronomii nie mają bladego pojęcia. 20-marca, w pierwszy dzień astronomicznej wiosny z nieba zniknie fragment Słońca. Ostatni raz takie zjawisko miało miejsce cztery lata temu. Na kolejne zaćmienie Słońca będziemy musieli czekać aż sześć lat. W naszej części świata, ujrzymy częściowe zaćmienie, które zakryje około 70 proc. tarczy.  - To nie lada atrakcja. W dodatku pojawi się w godzinach porannych, mniej więcej między 9.45 a 12.10. - mówi Karol Wójcicki, popularyzator nauki z Centrum Nauki Kopernik. Z kolei pas całkowitego zaćmienia przebiegał będzie przez bardzo daleką północ Europy – będzie przechodził przez Morze Północne, Wyspy Owcze, zahaczy też o Spitsbergen. Należy pamiętać, aby nie patrzeć bezpośrednio w tarczę Słońca, aby nie uszkodzić wzroku. Najlepsze są specjalne filtry sprzedawane w sklepach z akcesoriami dla astronomów. Warte też oglądać zjawisko przez liście drzew lub w kałuży - radzi Karol Wójcicki. Z pewnością jednak nie wystarczą same okulary przeciwsłoneczne.

Zobacz: Zaćmienie Słońca już w marcu! Czy to oznacza KONIEC ŚWIATA?!

Deszcz perseidów

Kolejnym ważnym zjawiskiem będzie sierpniowy deszcz perseidów potocznie nazywany nocą spadających gwiazd. W nocy z 12 na 13 sierpnia niego rozświetlą rozbłyski wpadających w atmosferę ziemską meteorytów. Warto wspomnieć, że rok temu w obserwacji nieba utrudniała pełnia Księżyca. W tym roku nasz naturalny satelita będzie w fazie nowiu, więc niebo będzie znacznie ciemniejsze, co ułatwi obserwacje spadających gwiazd. Nic, tylko wymyślać życzenia.

Zaćmienie Księżyca

To nie koniec kosmicznych atrakcji. Już we wrześniu z nocnego nieba całkowicie zniknie Księżyc. Zjawisko, którego w Polsce nie widzieliśmy od czterech lat, będziemy mogli podziwiać 28 września. Stary Kontynent zobaczy takie zjawisko w całej okazałości przed wschodem Słońca 28 września, dokładniej mówiąc między godziną 2.00 a 4.00 nad ranem - informuje Karol Wójcicki. Najpierw Księżyc stanie się częściowo nadgryziony, później tarcza nabierze krwisto czerwonego koloru, a po chwili zniknie całkowicie.

Zapisz się: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają