Największe zjawiska astronomiczne w 2015 roku. Takie CUDA zobaczysz na polskim niebie

2015-03-19 17:30

Dla tych, którzy często spoglądają w niebo w poszukiwaniu ciekawych zjawisk, rok 2015 będzie wyjątkowy. Nie dość, że już 20 marca podziwiać będziemy mogli zaćmienie Słońca, natura zafunduje nam również zaćmienie Księżyca, deszcz meteorów, spektakularny widok planet oraz płonących ogonów meteorów. Co najważniejsze, nie trzeba płynąć na środek oceanu aby w całkowitych ciemnościach podziwiać nadchodzące zjawiska. Większość z nich będzie można oglądać na polskim niebie.

Dla wielbicieli nocnego nieba rok 2015 będzie nie lada atrakcją. Oprócz zjawisk, które już wpisane są w kalendarz astronomiczny, natura zaskakuje nas niepodziewanymi zjawiskami. Sytuacja taka miała miejsce kilka dni temu, kiedy to polskie niebo mieniło się kolorami zorzy polarnej. Dzięki potężnym rozbłyskom na Słońcu, zorza widoczna była nie tylko nad Biegunami, ale i w umiarkowanych szerokościach geograficznych. To jednak nie koniec sensacji. Już 20 marca czeka nad zaćmienie Słońca. Dawniej wierzono, że to kara od Boga, skutek pożarcia Słońca przez smoka, czy zapowiedź tragicznych wydarzeń. Dziś to gratka dla wielbicieli astronomii, którzy ze specjalnymi filtrami w dłoni obserwować będą powoli znikającą gwiazdę. Wprawdzie w tym roku dojdzie do całkowitego zakrycia tarczy słońca, jednak mieszkańcy Polski będą mogli oglądać zaledwie 73-procentowe zaćmienie. Najlepszy widok natomiast będą mieli mieszkańcy wysp położonych w okolicach północnego Oceanu Atlantyckiego oraz Arktycznego.

Zaćmienie Słońca będzie najbardziej spektakularnym zjawiskiem tego roku, ale nie jedynym. Już 4 kwietnia dojdzie do najkrótszego, całkowitego zaćmienia Księżyca od 1856 roku! Jest tylko jeden problem. Zjawisko będzie widoczne wzdłuż amerykańskiego wybrzeża Pacyfiku, na Alasce i Hawajach. Polskę niestety ominie ta atrakcja. Z kolei 30 czerwca na południowo-wschodnim niebie pojawi się piękny widok na Jowisza oraz Wenus, których orbity będą wyjątkowo blisko siebie. Kolejne takie zjawisko będziemy mogli podziwiać 26 października.

Zobacz: Zaćmienie Słońca już w marcu. Kiedy i jak je możemy zobaczyć? Następny raz za 60 lat

Zjawisko "Deszczu meteorów" kojarzą nie tylko pasjonaci, ale i amatorzy. Już 12 sierpnia miliony ludzi spojrzy w niebo w poszukiwaniu "spadających gwiazd". Zjawisko polega na jednoczesnym przelocie przez atmosferę ziemską wielu meteorów należących do tego samego roju meteorów. Co ciekawe, w ciągu godziny na nocnym niebie pojawi się nawet 100 "spadających gwiazd". Pozostaje więc zrobić wyjątkowo długą listę życzeń. Dla tych, których ominie ta atrakcja, będzie kolejna szansa. W połowie listopada będzie możliwość obserwowania roju Taurydów, a 14 grudnia - maksimum roju Gemininów.

Oprócz tych zjawisk, nocą 28 września dojdzie do kolejnego zaćmienia. Tym razem z nieba zniknie Księżyc. Do maksymalnej fazy zaćmienia, kiedy Księżyc praktycznie zniknie, a właściwie zrobi się krwiście czerwony, dojdzie nisko nad południowo-zachodnim horyzontem około godz. 3. Efekt zapowiada się spektakularnie. Krwista kula dosłownie zawiśnie tuż nad horyzontem.

Zapisz się: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają