Nalewka z wiśni
Składniki:
1 kg wiśni,
1 l wódki,
1 szklanka wody,
0,25 kg cukru,
skórka obrana z jednej cytryny.
Sposób przygotowania:
Wiśnie wydrylować i rozgnieść na miazgę. Przełożyć do słoja i pozostawić na 2 dni w chłodnym pomieszczeniu. Do wódki wrzucić skórkę cytryny i zalać nią wiśnie.
Cukier stopić na syrop z małą ilością wody (taką, by umożliwiała rozpuszczenie się cukru), dodać do wiśni. Słój szczelnie zamknąć. Po miesiącu nalewkę przelać do butelek.
Nalewka Agaty Wojdy, szefowej kuchni restauracji Bellotto
Nalewka z czarnej porzeczki z dodatkiem liści i wanilii
Składniki:
500 g obranych z szypułek owoców czarnej porzeczki,
250 g cukru,
750 ml wódki,
10 liści czarnej porzeczki,
1 laska wanilii.
Sposób przygotowania:
Oczyszczone owoce zgnieść lekko i w dużym słoiku zasypać cukrem, najlepiej warstwami. Dodać liście i rozkrojoną wzdłuż laskę wanilii. Zakryć szczelnie kawałkiem gazy i odstawić w ciepłe miejsce na 4 dni, zaglądając jedynie po to, aby lekko zakręcić słoikiem. Wyjąć liście, dolać wódki, zakręcić i schować w zacienione miejsce. Po kilku tygodniach zlać przez sito i gazę płyn do butelki, odstawić.
Nalewka z malin
Składniki:
1 kg dojrzałych malin,
1 l spirytusu 96 proc.,
1 l wody,
0,5 kg cukru.
Sposób przygotowania:
Owoce delikatnie przepłukać i osączyć. Włożyć do słoja, zalać spirytusem, słój zamknąć i odstawić na 4 tygodnie w ciepłe miejsce. Po tym czasie przefiltrować zawartość gąsiora przez bibułkę. Z wody i cukru ugotować syrop, przestudzić, wlać do nalewki i odstawić na 2 tygodnie. Jeszcze raz przefiltrować i zlać do butelek. Zakorkować i pozostawić w chłodnym miejscu na pół roku.
Nalewka z aronii
Składniki:
0,5 kg aronii,
1 l wódki 40 proc.,
0,25 l spirytusu 96 proc.,
0,5 kg cukru,
laska wanilii,
kawałeczek imbiru.
Sposób przygotowania:
Owoce aronii umyć i osuszyć, usunąć ogonki. Wsypać do słoja, zalać alkoholem, dodać cukier, przeciętą laskę wanilii i obrany imbir. Zakręcony słój odstawić w cieple, ciemne miejsce na 4 tygodnie. Po przecedzeniu pozostawić jeszcze na tydzień, następnie przefiltrować, przelać do butelek i trzymać pół roku w chłodnym, ciemnym miejscu.
Nalewka z jeżyn
Składniki:
2 kg jeżyn,
0,5 kg cukru,
0,5 l wódki 40 proc.,
0,5 l spirytusu 96 proc.
Sposób przygotowania:
W słoju układać warstwami jeżyny, przesypując je cukrem. Mocno potrząsnąć, po czym odstawić na 4 dni w cieple miejsce, w międzyczasie potrząsając słojem. Następnie dolać wódkę i spirytus, odstawić w ciepłe, ciemne miejsce na miesiąc. Po przecedzeniu przez gazę lub filtr i przelaniu do butelek nalewka od razu nadaje się do picia.
Nalewka z zielonych orzechów
Składniki:
0,5 szklanki zielonych orzechów włoskich,
0,4 l spirytusu 70 proc.
Sposób przygotowania:
Pokrojone drobno razem ze skórką orzechy zalać w szklanym słoiku spirytusem i odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Po upływie tego czasu nalewkę przelać do ciemnej butelki.
Głogówka
Składniki:
1 kg dojrzałych jagód głogu,
4 szklanki spirytusu 96 proc.,
0,5 kg cukru,
8 goździków,
laska cynamonu,
skórka starta z 1 cytryny,
1 l przegotowanej wody.
Sposób przygotowania:
Czysty głóg wsypać do słoja, zalać spirytusem zmieszanym ze szklanką wody, odstawić na 2 tygodnie. Zagotować resztę wody z cukrem i przyprawami, uzyskując syrop. Alkohol zlany z owoców dodać do syropu i starannie wymieszać. Przelać do pustego słoja i odstawić na tydzień. Przefiltrować, rozlać do butelek i odstawić na 4 miesiące w chłodne ciemne miejsce.
Nalewka z pigwy
Składniki:
1 kg owoców pigwy,
0,5 l spirytusu 96 proc.,
0,7 l wody,
0,5 szklanki rodzynek,
2 stołowe łyżki miodu,
1 stołowa łyżka cukru,
sok z połowy cytryny.
Sposób przygotowania:
Spirytus zmieszać z przegotowaną, wystudzoną wodą. Owoce pigwy pokroić w ćwiartki, usuwając gniazda nasienne i wsypać do słoja. Dodać miód, cukier, rodzynki i sok z cytryny. Zalać uzyskana wódką, zakręcić i odstawić w nasłonecznione miejsce. Po 3 tygodniach przelać sok do butelek. Odstawić nalewkę w ciemne chłodne miejsce na pół roku.