Nasączam chusteczkę i kładę ją w łazience. Rybiki uciekają w mig i nie wracają
Wieczorem zauważyłaś małe robaczki w swojej łazience? To najpewniej rybiki cukrowe. Rybik cukrowy to niewielki owad pokryty charakterystyczną srebrzystą łuską. Potocznie nazywa się go srebrzykiem. Rybiki często pojawiają się w domach i mieszkaniach. Szczególnie upodobały sobie łazienki, gdzie często panuje wilgoć oraz ciemność. Rybiki są bardzo długo żywotne i żyją nawet 8 lat. Bez jedzenia potrafią przeżyć nawet do roku. Cały czas składają jaja i się rozmnażają. Choć nie są niebezpieczne i szkodliwe dla ludzi to jednak chyba większość z nas wolałaby się ich pozbyć z domu. Tu warto wykorzystać ocet, którego rybiki po prostu nie znoszą. Nasączam nim bawełniane chusteczki i układam je w miejscach, z których wychodzą rybiki. Te małe owady wyniosą się z łazienki i już nie wrócą.
Domowe sposoby na rybiki
Jeżeli nie chcemy używać octu, alternatywą są zapachy odstraszające rybiki. Skropienie kątów łazienki olejkiem cynamonowym, lawendowym, rozmarynowym, goździkowym lub cytrusowym, a także sokiem z cytryny, również będzie skuteczne. Innym domowym sposobem na rybiki jest kwas borowy. Dokładnie wymieszaj kwas borowy z cukrem pudrem w proporcjach 1:1. Tak przygotowaną mieszankę rozłóż w zakamarkach łazienki, na przykład w wentylacji lub pod wanną. Już po kilku tygodniach kwas borowy wybije całą populację rybików. Stosując kwas borowy na rybiki uważaj, by dostępu do niego nie miały dzieci oraz zwierzęta domowe.
Jak zapobiegać pojawieniu się rybików?
Oczywiście oprócz wyżej opisanych sposobów na rybiki warto stosować kilka zasad, które pomogą nam uniknąć ponownego pojawienia się tych małych robaków w domu. Z racji, że lubią one pomieszczenia o wyższej wilgotności, dbaj o ich odpowiednią wentylację i osuszanie zakamarków po kąpieli. Wśród domowych sposobów na rybiki wymienia się uszczelnienie wszelkich otworów, którymi rybiki mogą przedostawać się do pomieszczenia.