Nagietek. Właściwości lecznicze i magiczne

i

Autor: Shutterstock Nagietek. Właściwości lecznicze i magiczne

Letnie zioła

Nagietek leczył bezsenność, migreny i poprawiał urodę. Magiczna roślina ma mnóstwo właściwości zdrowotnych

2023-07-14 15:49

Co można leczyć nagietkiem i czy warto pić napary z kwiatów? Nazywany wiejskim zegarem odmierzał czas od zmierzchu do świtu. Kwiat słońca, który przepowiadał pogodę i leczył bezsenność, wypryski, ukąszenia owadów oraz wiele innych dolegliwości to nagietek. Słowianie uważali go za magiczną roślinę o ogromnych właściwościach leczniczych i chroniących przed złymi czarami. Do dziś nagietek jest cenionym składnikiem leków i kosmetyków. Jak go wykorzystać?

Wśród Słowian nagietek uchodził za roślinę mocarną. Wspierał, chronił i wyznaczał czas. Wśród niezliczonych właściwości zdrowotnych i magicznych było przepowiadanie pogody. Kwiat otwierający się o świcie miał zapowiadać bezdeszczowy dzień. Nagietek był także wyznacznikiem czasu, ponieważ zamyka swoje kwiaty wraz z nadchodzącym zmierzchem, stąd też nazywano go wiejskim zegarem. Ale mocy leczniczych i magicznych pomarańczowy kwiat ma i miał znacznie więcej.

ZOBACZ TEŻ: Zioło, które przyciąga bogactwo. Posadź w ogrodzie, bo uzdrawia rośliny. Napar z kwiatów działa uspokajająco i zapobiega wzdęciom

Sonda
Stosujesz zioła i naturalne metody leczenia?

Spis treści

  1. Nagietek. Magiczne właściwości
  2. Co można leczyć nagietkiem? Medycyna ludowa
  3. Eliksir zwiększający pożądanie. Nagietek w miłosnej magii
  4. Nagietek lekarski. Właściwości lecznicze
  5. Kiedy zbierać kwiaty nagietka? Ważna jest pora dnia

Nagietek. Magiczne właściwości

Nagietkiem karmiono krowy, aby mleko było tłustsze. Dosypywano go także do karmy, by uchronić bydło przed czarownicami. Jego pomarańczowo-żółte kwiaty w kształcie koła miały symbolizować moc słońca, dlatego odpędzały złe moce szczególnie w czasie sobótki. Oprócz magicznych mocy, nagietek miał także zastosowanie zdrowotne. Był rośliną, którą leczono m.in. bezsenność. Picie odwaru z nagietka, kąpiel, okadzanie, a także obkładanie głowy pomarańczowymi kwiatami miało „sprowadzić sen”.

Co można leczyć nagietkiem? Medycyna ludowa

Moc nagietka była wykorzystywana przede wszystkim do leczenia dolegliwości skórnych. Maści z nagietka pomagały w gojeniu ran i wrzodów, a także ukąszeń owadów. Naparem przemywano skórę z krostami i wypryskami. Nagietek moczony w occie miał działanie przeciwbólowe, dlatego leczono nim migreny. Nalewkę z kwiatów stosowano na skurcze żołądka. Soku używano do leczenia zębów i dziąseł. Napar był wykorzystywany przy dolegliwościach kobiecych – upławach i nieregularnych miesiączkach. Nagietek był także składnikiem eliksiru na potencję.

Eliksir zwiększający pożądanie. Nagietek w miłosnej magii

Jedną z magicznych właściwości nagietka było także zwiększenie ochoty na igraszki u mężczyzn. By rozbudzić pożądanie, przygotowywano specjalny napój „na ochotę”. W tym celu w moździerzu rozgniatano nagietki razem z korzeniem lubczyku, dodawano miód i mieszano z wodą. Łyżkę takiego eliksir trzeba było pic rano i wieczorem do czasu aż przyjdzie chuć.

Nagietek lekarski. Właściwości lecznicze

Dziś nagietek lekarski ma zastosowanie zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. To jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych w chorobach skóry. Nagietek ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, rozkurczowe i żółciopędnie. Można stosować go w postaci naparów, olejków i maści. Herbatkę z nagietka zaleca się na stany zapalne żołądka, wątroby, dwunastnicy i jelit. Pomaga ona również w przypadku oraz nieregularnych bolesnych miesiączek. Napar z nagietka można stosować m.in. do płukania gardła i jamy ustnej. Maść przyspiesza gojenie ran. Można jej używać na wszelkiego rodzaju zadrapania, stłuczenia, stany zapalne skóry. Przyspieszenia gojenia się ran pooperacyjnych. Jednak jak każde zioło, nagietek trzeba stosować z umiarem.

Kiedy zbierać kwiaty nagietka? Ważna jest pora dnia

Nagietek to jednoroczna roślina o pomarańczowych kwiatach. Zakwita z końcem maja i cieszy oczy aż do września. Kwiaty zbiera się od czerwca do sierpnia, ziele od czerwca do lipca. By zachować wszystkie właściwości rośliny, ważna jest także pora dnia i pogoda. Nagietki zrywa się w słoneczne poranki.

Zioła w domu i na balkonie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki