Naturalny nawóz do ogórków, który zwielokrotni plony. Podlewaj tym sadzonki, a ogórki będą soczyste, chrupiące i nie będą puste w środku. Tak robił mój dziadek w PRL-u

2025-03-26 8:19

Domowy nawóz do ogórków, który sprawi, że owoce będą chrypiące i soczyste. Warzywa wyhodowane we własnym ogródku smakują o wiele lepiej. Pozbawione są chemii i sztucznych nawozów, które mają zwiększać plony. Choć możesz kupić gotowe nawozy do ogórków to polecamy sięgnąć po te własnoręczni zrobione. Czerpią one z bogactw natury i dokonane wspierają wzrost i owocowanie sadzonek ogórków. Sprawdź, jak przygotować domowy nawóz do ogórków gruntowych.

Sadzonki ogórków

i

Autor: Shutterstock

Jak wyhodować własne ogórki?

Samodzielnie wyhodowane ogórki smakują rewelacyjnie. Bez chemii i innych sztucznych dodatków są prawdziwym bogactwem natury. Wiele osób myśli, że uprawa ogórków jest czasochłonna i wymaga specjalistycznej wiedzy. Nic bardziej mylnego. Warto jednak przestrzegać pewnych wskazówek, które sprawią, że ogórki dobrze przyjmą się w gruncie i obrodzą owocami. Nasiona ogórków sieje się do doniczek w okolicy połowy kwietnia. Przesadzanie sadzonek do gruntu odbywa się na przełomie maja i czerwca. Należy pamiętać, że sadzonki ogórków są bardzo wrażliwe na mrozy dlatego siew powinien być przeprowadzony już po ostatnich przymrozkach.

Sadzenie ogórków – wymagania glebowe i stanowisko

Ogórki lub dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru stanowiska. Najlepiej rosną w próchniczej i przepuszczalnej glebie. Ogrodnicy wskazują również, że ogórki są bardzo wrażliwe na odczyn podłoża. Do ich uprawy najlepiej sprawdzi się podłoże zasadowy. Często jeszcze jesienią zalecane jest wapnowanie podłoża pod przyszłoroczne ogórki. Każdy, kto interesuje się sadzeniem warzyw i owoców wie, jak ważne jest odpowiednie towarzystwo sadzonek. Ogórki najlepiej rosną w pobliży grochu, cebuli oraz fasoli. Niedaleko sadzonek ogórków warto również posadzić bazylie oraz koper, które wzmocnią odporność przed chorobami oraz szkodnikami. Na drugim biegunie znajdują się dynie, cukinie oraz kabaczki - tych warzyw lepiej nie sadzić w pobliżu ogórków.

Nawożenie ogórków mlekiem

Odżywianie ogórków mlekiem to jeden z najstarszych i najpopularniejszych sposobów. Sięgał po niego mój dziadek, a jego ogórki zawsze smakowały wybornie. Mleko dostarczy sadzonkom wapń oraz inne składniki, które bezpośrednio wpływają na ilość oraz jakość plonów. Dodatkowo mleko stanowi skuteczną barierę przed chorobami grzybowymi oraz atakami insektów. Mleko do nawożenia ogórków możesz wykorzystać na dwa sposoby - podlewać sadzonki przy gruncie lub zastosować jako oprysk. Aby przygotować odżywkę do ogórków wystarczy, że wymieszasz chude mleko z wodą w proporcjach 1:10, czyli 1 li mleka na 10 l wody. Całość wystarczy dokładnie wymieszać i gotowe. W sezonie podlewam ogórki odżywką z mleka raz w miesiącu.

Super Express Google News
Quiz: Owoc czy warzywo? Rozwiąż szybki test i sprawdź, czy wiesz, co jesz
Pytanie 1 z 10
Na początek prosta sprawa. Banan to:

Co warto sadzić w domowym warzywniku?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki