Jest to projekt informacyjno-edukacyjny fundacji Neuron Plus, który potrwa do grudnia 2020 r. i ma wpływać na poprawę dostępności nauki i szkolnictwa wyższego dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Odczuwają oni nie tylko bariery architektoniczne, takie jak brak wind lub podjazdów, wąskie drzwi do sal wykładowych i ćwiczeniowych, stołówek i innych pomieszczeń. Na to wskazała w swoim raporcie z 2018 r. Najwyższa Izba Kontroli. Izba stwierdziła też, że uczelnie co prawda zatrudniają coraz więcej asystentów dla niepełnosprawnych studentów czy tłumaczy języka migowego, ale i tak nierzadko jeszcze się zdarza, że wśród wykładowców brakuje zrozumienia i odpowiedniego nastawienia wobec tej grupy słuchaczy.
Z tych względów projekt Fundacji Neuron Plus może spełnić bardzo ważną funkcję edukacyjną, gdyż wpłynie na zwiększenie dostępności nauki i szkolnictwa wyższego dla osób z niepełnosprawnością. Stanowią one prawie 2% studiujących (około 25 tys. osób), ale gdyby nie różne bariery, to niepełnosprawnych studentów byłoby znacznie więcej.
W ramach projektu Fundacja uruchomiła stronę internetową www.naukabezbarier.pl. Jest to baza wiedzy dla obecnych i przyszłych studentów, którzy będą się mogli np. dowiedzieć, jak wygląda ścieżka kariery naukowej. Strona internetowa będzie przydatna również dla środowiska akademickiego i przedsiębiorców, a to dlatego, że jej zadanie ma polegać również na wsparciu w realizacji innowacyjnych projektów badawczych z udziałem niepełnosprawnych naukowców. Tym samym będzie też promować polską naukę. Trzeba podkreślić, że do tej pory w Polsce nie prowadzono podobnego projektu. Patronat nad inicjatywą Fundacji Neuron Plus sprawuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą ,,DIALOG’’ w latach 2019–2020.