Nauka popłaca

2009-11-04 7:57

Wiadomo nie od dziś, że student do bogaczy nie należy. W dodatku nie zawsze czas pozwala na dorobienie do skromnego studenckiego budżetu. Dlatego może warto podciągnąć się w nauce i spróbować zawalczyć o stypendium.

Każdy uczący się ma prawo do pomocy bezzwrotnej w postaci stypendium za dobre wyniki w nauce czy za osiągnięcia sportowe.

Uczący się musi wykazać się odpowiednią średnią ocen, wynoszącą: nie mniej niż 4,5 przy 5-stopniowej skali ocen; 4,7 przy 5,5-stopniowej skali ocen; 5 przy 6-stopniowej skali ocen.

Podobnie jest z pomocą za dobre osiągnięcia sportowe. Stypendium dostaniesz pod warunkiem: uzyskania wpisu na kolejny rok studiów, niepowtarzania roku w okresie zaliczonych lat studiów oraz wzorowego wypełniania obowiązków studenta. Przede wszystkim jednak liczą się wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie krajowym czy międzynarodowym (co powinno być odpowiednio udokumentowane).

Wszyscy studenci, niezależnie od tego, w jakim trybie się uczą (na studiach dziennych, wieczorowych, zaocznych i eksternistycznych) oraz typu uczelni (zarówno państwowej, jak i niepaństwowej), którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, mogą ubiegać się też o inną pomoc - stypendium socjalne.

O szczegółowych zasadach przyznawania, liczbie i wysokości stypendiów socjalnych decydują samodzielnie szkoły wyższe.

O co zapytać?

Uczelnia powinna udzielić szczegółowych informacji na temat wielkości stypendium, dokładnych kryteriów dochodowych, procedury składania wniosków o stypendia socjalne i dokumentów koniecznych do określenia dochodu na osobę w rodzinie lub własnych.

Finansowanie pomocy

Głównym źródłem finansowania pomocy materialnej dla studentów jest budżet państwa. Uczelnia otrzymuje na ten cel dotację (odrębnie na każdy rok kalendarzowy), której podziału dokonuje rektor w porozumieniu z samorządem studenckim.

W awaryjnej sytuacji

Student, który znalazł się w podbramkowej sytuacji może liczyć na wypłacenie jednorazowej zapomogi.

Taka awaryjna sytuacja to np. nieszczęśliwy wypadek, kradzież, pożar, długotrwała choroba czy śmierć członka rodziny. Wniosek o zapomogę można składać tylko dwa razy w roku akademickim.

Wniosek o jej przyznanie powinien być dokładnie udokumentowany. Decyzję w sprawie przyznania zapomogi podejmuje dziekan albo komisja stypendialna.

Wysokość zapomogi ustalana jest przez dziekana albo komisję stypendialną na podstawie uczelnianego regulaminu przyznawania pomocy materialnej. Wysokość takiej zapomogi również jest ustalana indywidualnie na każdej uczelni.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki