Naukowcy alarmują: Przerywany sen powoduje zaburzenia pamięci

2011-07-28 16:35

Naukowcy z Uniwersytetu w Stanford przeprowadzili badania na myszach i odkryli, że przerywanie snu powoduje zaburzenia pamięci. Myszy nie rozpoznawały znanych im przedmiotów i próbowały poznać je na nowo.

Grupie badaczy z Uniwersytetu w Stanford przewodniczył doktor Luis de Lecea. Naukowcy twierdzą, że mózg w fazie głębokiego snu analizuje zdarzenia poprzedniego dnia i wybiera te, które są warte zapamiętania. Jeśli sen zostanie w jakiś sposób zaburzony, przerwany, to wówczas proces zapamiętywania także zostaje przerwany.

Badania przeprowadzono na myszach. W tym celu wykorzystano technikę - optogenetykę, dzięki której można modyfikować wybrane komórki i kontrolować je za pomocą światła, ale bez zmniejszania czasu snu i jego intensywności. U części zwierząt zmodyfikowano te komórki, które odpowiadają za stan snu i stan czuwania. Naukowcy za pomocą tej modyfikacji wysyłali sygnały świetlne bezpośrednio do mózgu myszy. Dzięki temu zabiegowi naukowcy przerywali sen myszy, ale nie wpływali na jego jakość i całkowity czas trwania. Myszy nie budziły się tylko wielokrotnie przechodziły w stan czuwania.

Przerywany sen zaburza zapisywanie wspomnień w mózgu

Po przebudzeniu się myszy były wpuszczane do pudełka z dwoma przedmiotami - znanym z dnia poprzedniego i nowym. Zwierzęta, które spały spokojnie, bez przerywania snu - rozpoznawały przedmiot wcześniej poznany, a interesowały się tylko nowym. Natomiat myszy po zaburzeniach snu interesowały się tak samo obydwoma przedmiotami. Oznacza to, że nie pamiętały poznanego wcześniej obiektu.

Naukowcy spodziewają się, że to odkrycie może mieć znaczenie w badaniach nad chorobą Alzheimera u ludzi. Wyniki tych badań opublikowane były w "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają