W których miastach najwięcej kobiet i mężczyzn zwraca uwagę na to co je?
Wyniki ankiet wskazują, że ponad połowa ankietowanych (60,2%) odpowiedziało twierdząco. 34,3% – zwraca na to uwagę, ale nie za każdym razem. 5,5% stwierdziło, że tego nie robi wcale.
Maczfit porównał odpowiedzi na to pytanie z typami posiłków, preferowanych przez respondentów. Okazuje się, że na to, co jedzą, najczęściej zwracają uwagę użytkownicy diet pudełkowych – robi to 85,1% z nich. Na drugim miejscu znaleźli się respondenci preferujący domowe posiłki lub dania na wynos – tutaj uwagę na to, co jedzą, zwraca uwagę 59,96% osób. Na trzecim – stołujący się w restauracjach (58,9%), na czwartym – sięgający po gotowe posiłki ze sklepu (43,7%). Jakość jedzenia najmniej obchodzi klientów fast foodów – pośród ankietowanych najczęściej wybierających tę formę posiłków, tylko 19,76 deklaruje, że zwraca uwagę na to, co je.
Świadomość dotycząca tego, jak ważne jest zdrowe odżywianie, jest obecnie w Polsce stosunkowo wysoka. Jak pokazują jednak odpowiedzi na pozostałe pytania – m.in. o trudności w utrzymaniu zdrowej diety – sama świadomość niekoniecznie oznacza, że większość Polaków odżywia się zdrowo.
Kto bardziej zwraca uwagę na swoją dietę – kobiety czy mężczyźni?
Okazuje się, że kobiety przykładają większą wagę do tego, co jedzą. Aż 63,99% ankietowanych kobiet zawsze zwraca szczególną uwagę na to, co je. To o 10 punktów procentowych więcej niż w przypadku mężczyzn – pośród nich takiej odpowiedzi udzieliło 53,62%. Wśród mężczyzn częściej padały też deklaracje, że nie przykładają wagi do swojej diety – tak odpowiedziało 6,97% (w porównaniu z 4,64%).
Fakt ten może być związany z większą presją społeczną ciążącą na kobietach, w związku z utrzymaniem prawidłowej sylwetki. Jak pokazują liczne badania (m.in. „Polak na diecie” od CBOS), kobiety są bardziej skłonne do stosowania diet niż mężczyźni. Druga kwestia może związana także z tym, że statystycznie w gospodarstwach domowych to kobiety częściej gotują – a więc mężczyźni rzadziej interesują się produktami żywieniowymi. Sytuacja pod tym względem się zmienia, i coraz częściej mężczyźni uczestniczą w obowiązkach domowych, wciąż jednak posiłkami częściej zajmują się kobiety. (Potwierdzają to liczne badania, m.in. raport „Kobiety i mężczyźni w domu” CBOS czy przeprowadzone przez RW Research w 2019).
Można także stawiać hipotezę, że pośród kobiet większa jest świadomość na temat zdrowego odżywiania.
W których miastach Polacy najbardziej zwracają uwagę na to, co jedzą? Odsetek osób, które za każdym razem zwracają uwagę na to co jedzą jest najwyższy w Warszawie (67,26%), we Wrocławiu (64,60%) i Szczecinie (61,54%), a najniższy w Gdańsku (51,22%), Białymstoku (51,56%).
Najwięcej osób, które w ogóle nie przywiązują wagi do tego co dokładnie jedzą jest w Gdańsku (11,11%), Katowicach (8,54%) oraz Szczecinie (7,69%). Najmniejszy odsetek odsetek respondentów, którzy wcale nie zwracają uwagi na to, co jedzą, to mieszkańcy Poznania (1,89%) oraz Białegostoku (1,56%). Jednocześnie niekoniecznie oznacza to, że osoby z tych miast odżywiają się zdrowo – w obu dominują odpowiedzi „nie zawsze”. W Białymstoku na pytanie „czy zwracasz uwagę na to, co jesz” aż 46,88% odpowiedziało „nie zawsze” – i jest to największy odsetek we wszystkich miastach. Na drugim miejscu uplasowały się tu Katowice (40,24%), a na trzecim Poznań (38,68%).
Warto podkreślić, że Warszawa i Szczecin są na liście miast, gdzie najwięcej osób wybiera dietę pudełkową (grupa przeważnie zwracająca uwagę na to, co je). Z kolei Katowice – pośród miast, gdzie najpopularniejsze są fast foody (grupa najrzadziej zwracająca uwagę na to, co je).
Źródło: Maczfit