Nie daj się przeziębieniom

2012-03-12 3:00

Wszyscy wokół skarżą się na ból gardła, kichają i kaszlą. Nic dziwnego, przecież sezon przeziębień w pełni. Tego typu infekcje nie są groźne, ale lepiej ich nie lekceważyć. Zbagatelizowane mogą stać się przyczyną poważniejszych chorób.

Dorosłych przeziębienie dopada zwykle 2-3 razy do roku, dzieci - nawet do 10. Najczęściej zimą i wiosną. Wtedy właśnie jesteśmy najbardziej narażeni na działanie ponad 200 wirusów powodujących infekcje przeziębieniowe. Łatwo jest je złapać, ponieważ wirusy przenoszą się drogą kropelkową, a nawet przez kontakt bezpośredni, np. gdy dotykamy zakażonych przedmiotów.

To może być przeziębienie

Objawy przeziębienia są dość charakterystyczne. Do najczęstszych należą:

- ostry nieżyt błon śluzowych, czyli katar,

- podwyższona temperatura,

- ból gardła,

- chrypka,

- kaszel,

- uczucie ogólnego rozbicia.

Uważaj na gardło

Infekcjom przeziębieniowym często towarzyszy zapalenie gardła. Objawia się ono silnym bólem, utrudnionym przełykaniem, czasem gorączką. Dodatkowo tylna ściana gardła jest zaczerwieniona i obrzmiała. Uszkodzona przez wirusy lub bakterie błona śluzowa jest wtedy bardzo wrażliwa. Jak możemy pomóc choremu gardłu? Unikajmy dymu papierosowego, alkoholu, przegrzanych i zanieczyszczonych pomieszczeń, a także takich, w których panuje suche powietrze. Te czynniki jeszcze bardziej narażają gardło na działanie bakterii i wirusów. Wskazane jest natomiast przebywanie w pomieszczeniach ciepłych, o nieco większej wilgotności.

Groźne powikłania

Choć przeziębienie nie jest groźną dolegliwością, nie wolno go lekceważyć. Zwykle wystarczą domowe sposoby, żeby się z niego wyleczyć. Jeśli jednak po 3 dniach objawy nie mijają, należy skontaktować się lekarzem. Infekcja wirusowa może bowiem przekształcić się w bakteryjną, a to już wymaga terapii antybiotykowej. Bywa, że wirusowa infekcja gardła kończy się bakteryjną anginą zagrażającą stawom czy nerkom. A niegroźny - zdawałoby się - katar może zakończyć się ostrym zapaleniem zatok. Z kolei zapalenie gardła może stać się początkiem tak niebezpiecznych schorzeń jak gorączka reumatyczna, ostre zapalenie kłębuszków nerkowych czy choroby serca.

Jak pomóc gardłu

Pij dużo płynów, z wyjątkiem soków owocowych, gdyż ich kwaśny odczyn może być dodatkowym czynnikiem drażniącym.
Płucz gardło letnim naparem z rumianku, szałwii lub roztworem soli kuchennej.
Jeśli przełykanie sprawia ci spory ból, jedz pokarmy rozdrobnione, papkowate.
Nawilżaj powietrze.
Stosuj inhalacje, np. z dodatkiem zwykłej soli kuchennej,
sody lub rumianku.
Sięgnij po dostępne w aptekach spraye działające przeciwzapalnie.

 

Pij dużo płynów, z wyjątkiem soków owocowych, gdyż ich kwaśny odczyn może być dodatkowym czynnikiem drażniącym.

Płucz gardło letnim naparem z rumianku, szałwii lub roztworem soli kuchennej.

Jeśli przełykanie sprawia ci spory ból, jedz pokarmy rozdrobnione, papkowate.

Nawilżaj powietrze. Stosuj inhalacje, np. z dodatkiem zwykłej soli kuchennej, sody lub rumianku.

Sięgnij po dostępne w aptekach spraye działające przeciwzapalnie.

Pij dużo płynów, z wyjątkiem soków owocowych, gdyż ich kwaśny odczyn może być dodatkowym czynnikiem drażniącym.Płucz gardło letnim naparem z rumianku, szałwii lub roztworem soli kuchennej.Jeśli przełykanie sprawia ci spory ból, jedz pokarmy rozdrobnione, papkowate.Nawilżaj powietrze.Stosuj inhalacje, np. z dodatkiem zwykłej soli kuchennej,sody lub rumianku.Sięgnij po dostępne w aptekach spraye działające przeciwzapalnie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają