Borelioza
Borelioza to schorzenie przenoszone przez kleszcze, a wywoływane przez bakterie, które atakują tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Objawy choroby zależą od etapu schorzenia. Trzy fazy boreliozy:
* wczesna – typowym objawem tej fazy jest rumień wędrujący, czyli zaczerwienienie wokół miejsca ukąszenia. Rumień stopniowo powiększa się, a w środku zaczyna się przejaśniać. Rozpoznanie jest pewne, gdy zmiana w ciągu kilku dni przekroczy średnicę 5 cm. Czasami rumieniowi towarzyszą: gorączka, zmęczenie, bóle głowy, mięśni.
* rozsiana – występują dolegliwości stawowe (najczęściej palców dłoni, kolanowe i biodrowe). Bóle i obrzęki wędrują po ciele i zmieniają miejsce. Do tego dochodzą skurcze i dygotanie mięśni czy schorzenia kardiologiczne.
* przewlekła – pojawia się mniej więcej po roku, ale atakuje ze zdwojoną siłą, z objawami przypominającymi grypę: gorączką, dreszczami, bólem głowy, gardła, stawów i mięśni.
U części chorych może wystąpić: sztywność karku, zaburzenia widzenia, upośledzenie słuchu, problemy z mówieniem, koncentracją, pamięcią, paraliż twarzy, depresja lub zaburzenia czucia. Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy musisz koniecznie iść do lekarza medycyny rodzinnej, internisty lub specjalisty chorób zakaźnych. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym lepiej.
Jak leczymy?
Boreliozę trudno wykryć, stąd i jej leczenie jest dość skomplikowane. Objawy wskazywać mogą na wiele różnych schorzeń. Na boreliozę ma szczepionki, leczymy się antybiotykami. Leki przyjmuje się przez kilka tygodni albo miesięcy w zależności od metody leczenia. Późne objawy choroby leczy się antybiotykiem podawanym dożylnie.
Kleszczowe zapalenie mózgu
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest spowodowane przez wirus, przenoszony przez kleszcza. Zakażając ośrodkowy układ nerwowy powoduje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, co może prowadzić do niepełnosprawności, a nawet do śmierci.
KZM najczęściej przebiega w dwóch fazach:
* objawy pierwszej fazy przypominają grypę – występuje gorączka, osłabienie, bóle głowy i mięśni. Trwają ok. tygodnia, u 70 proc. zakażonych następuje samoistne wyleczenie.
* w fazie neurologicznej u dorosłych pojawia się zapalenie mózgu, a u dzieci opon mózgowo- rdzeniowych, wysoka gorączka, nawet do 40 st. C, ciężkie bóle głowy, wymioty, nadwrażliwość na dźwięki i światło. Mogą wystąpić drgawki, niedowłady i porażenia mięśni, utrata świadomości.
Z objawami KZM należy koniecznie udać się do specjalisty chorób zakaźnych.
Chorobę można stwierdzić tylko na podstawie badań laboratoryjnych krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego.
Nie ma leku, jest szczepionka
Niestety nie ma leku zwalczającego wirusa lub hamującego jego namnażanie, leczenie jest wyłącznie objawowe. Chorych na zapalenie mózgu czy opon mózgowo -rdzeniowych leczy się w szpitalu.
Jest jednak sposób, który pozwala skutecznie się zabezpieczyć. Szczepionka przeciw KZM sprawia, że organizm wytwarza przeciwciała zwalczające wirusy. Jest na liście zalecanych szczepień, dla osób dorosłych i dzieci od 1. roku życia.
Do szczepienia kwalifikuje lekarz. Żeby utrzymać ochronę przed zakażeniem, konieczne jest przyjęcie 3 dawek szczepienia pierwotnego oraz dawkę przypominającą co 3-5 lat. Aby zapewnić odporność, najlepiej zacząć szczepienia zimą lub wczesną wiosną. Całkowity koszt szczepionki to ok. 400 zł.
Czy kleszcze mogą przenosić koronawirusa
MZ i GIS w oficjalnym komunikacie informują, że „stawonogi, jak komary lub kleszcze mogą przenosić tylko takie wirusy, które mają zdolność przetrwania w ich organizmie, znaleźć się w aparacie kłująco-ssącym zwierzęcia i zostać przeniesione do organizmu człowieka. Nie dotyczy to „koronawirusów”. Podobnie uważa WHO. Organizacja twierdzi, że nie ma żadnych dowodów na to, że SARS-CoV- 2 może być przenoszony przez kleszcze.
Przeczytaj też: Uwaga na kleszcze! Radzimy, jak się chronić oraz w porę rozpoznać skutki ukąszenia
WYPOWIEDŹ EKSPERTA dr n. med. Leszek Marek Krześniak radzi:
Jak się chronić przed kleszczami
Wychodząc do lasu, parku, czy na spacer trzeba pamiętać o odpowiednim stroju, który ma zabezpieczać nas przed kleszczem. Jeśli jednak już znajdziemy na swoim ciele owada należy wyjąć go pęsetą i schować do małego słoika lub pudełeczka. Takiego kleszcza możemy oddać do badania, aby przekonać się, czy nie jest zakażony boreliami lub nie przenosił innych chorób odkleszczowych. Jeśli wynik tego badania jest dodatni, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza, aby wdrożył leczenie antybiotykiem.
Miejsce na skórze, którą uszkodził kleszcz, należy zdezynfekować, a następnie obserwować. Jeśli dokoła tego miejsca pojawi się zaczerwienienie (rumień obrączkowaty), który będzie się rozszerzał, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, aby zaordynował leczenie antybiotykami.
Badania obecności przeciwciał klasy IgM (które świadczą o świeżym zakażeniu tymi bakteriami) warto wykonać dopiero po 2 tygodniach od ukąszenia, a następnie należy go powtarzać po minimum 4 tyg, bo dopiero wtedy we krwi można stwierdzić obecność przeciwciał. Badanie wykonane wcześniej nie jest w stanie potwierdzić zakażenia.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj
Preparaty odstraszające owady, idealne na wakacje! Kupisz je przez internet przy wykorzystaniu zniżki ze strony Elnino Parfum kod rabatowy.