Niebezpieczne nadciśnienie

2010-01-11 3:00

Przez całe lata przebiega podstępnie, nie dając żadnych objawów. Dopiero, gdy zdąży już poczynić w organizmie wiele szkód, pojawiają się bóle głowy, szumy w uszach, przyspieszenia akcji serca, zmęczenie i osłabienie

U większości chorych przyczyna nadciśnienia pozostaje nieznana. W takim przypadku jest ono określane jako pierwotne lub samoistne. Mniej więcej ok. 5 proc. przypadków może wynikać z choroby nerek i zaburzeń hormonalnych. Takie nadciśnienie jest określane jako wtórne. Nadciśnieniu sprzyja otyłość, zbyt tłusta i zbyt słona dieta, brak ruchu - czyli te wszystkie czynniki, które bierze się pod uwagę przy chorobach układu krążenia. Ryzyko mogą także zwiększać doustna antykoncepcja i ciąża. Jednak mimo to kobiety są mniej podatne na tę chorobę niż mężczyźni.

Zwykle nadciśnienie tętnicze jest rozpoznawane przypadkiem, podczas rutynowej kontroli u lekarza. Wartości 120/80 mm Hg są uznawane za prawidłowe u osób dorosłych. Natomiast wyższe od 140/90 mm Hg to już nadciśnienie (jeszcze łagodne i umiarkowane).

Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie i leczenie nadciśnienia, gdyż nieleczone lub leczone nieprawidłowo może doprowadzić do zawału, udaru mózgu, niewydolności nerek. Wywołuje też uszkodzenie wzroku i innych narządów.

Leczenie zależy od przebiegu choroby i obecności powikłań. W każdym przypadku ważna jest zmiana trybu życia. Nadciśnienie łagodne i umiarkowane często da się opanować dietą. Wskazane jest ograniczenie lub wyeliminowanie spożycia soli, zwiększenie spożycia warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych.

Dużo mniej niebezpieczne dla zdrowia, ale uciążliwe, jest niedociśnienie. Może się ono objawiać zawrotami głowy, skłonnością do porannych omdleń, zaburzeniami rytmu serca, uczuciem zimna, zaburzeniami snu. Niskie ciśnienie można podwyższyć aktywnością sportową, naprzemiennymi natryskami, czasem kawą lub herbatą (krótkotrwale).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki