Nerki wykonują wiele ważnych czynności. Usuwają toksyny i nadmiar płynu z organizmu, wspomagają produkcję czerwonych krwinek, pomagają utrzymać kości w dobrej kondycji i pracują nad utrzymaniem właściwej ilości minerałów we krwi. Wiele objawów chorób nerek jest przypisywanych innym schorzeniom. Wiele też chorób tego narządu przebiega bez wyraźnych symptomów aż do momentu, gdy nie znajdzie się ona w poważnym stadium. Wtedy nerki przestają działać, a w moczu pojawia się duża ilość białka. Jak wyjaśnia dr Joseph Vassalotti, naczelny lekarz amerykańskiej Krajowej Fundacji Nefrologicznej, to jeden z powodów, dla których tylko 10 proc. osób z przewlekłą chorobą nerek wie, że ją ma.
1. Zmęczenie, spadek energii, problemy z koncentracją
Poważne pogorszenie czynności nerek może prowadzić do gromadzenia się toksyn i zanieczyszczeń we krwi. Może to powodować zmęczenie, osłabienie i utrudniać koncentrację. Innym powikłaniem choroby nerek jest anemia, która również prowadzi do tego typu objawów.
2. Problemy ze snem
Kiedy nerki przestają prawidłowo filtrować, to toksyny pozostają we krwi. Nie są wydalane wraz z moczem. Może to utrudnić sen. Istnieje również związek między otyłością a przewlekłą chorobą nerek. Bezdech senny występuje też częściej u osób z przewlekłą chorobą nerek w porównaniu z populacją ogólną.
"Dziwny" efekt podczas oddawania moczu. To alarm od organizmu, szczególnie dla mężczyzny3. Sucha, swędząca skóra
Zdrowe nerki podejmują wiele ważnych zadań. Usuwają toksyny i nadmiar płynów z organizmu. Pomagają w tworzeniu czerwonych krwinek. Zapewniają, że kości są mocne. Utrzymują też odpowiednią ilość minerałów we krwi. Sucha i swędząca skóra może być oznaką niedoborów minerałów i składników odżywczych we krwi, a to często towarzyszy zaawansowanej chorobie nerek.
4. Częste oddawania moczu
Jeśli odczuwasz potrzebę częstszego oddawania moczu, zwłaszcza w nocy, może to być oznaką choroby nerek, które mają problem z prawidłowym filtrowaniem. Czasami może to świadczyć również o infekcji dróg moczowych lub przeroście prostaty u mężczyzn.
REKLAMA 5. Krew w moczu
Zdrowe nerki zazwyczaj zatrzymują komórki krwi w organizmie podczas filtrowania odpadów i produkcji moczu. Jednak, gdy dochodzi do uszkodzenia tej funkcji, komórki krwi mogą zacząć "wyciekać" do moczu. Oprócz tego, krew w moczu może wskazywać na nowotwory, kamienie nerkowe lub infekcję.
6. Mocz pieni się
Nadmierne bąbelki w moczu — zwłaszcza te, które wymagają kilkukrotnego spłukania, zanim spłyną — świadczą o białku w moczu. Może to przypominać wydzielinę, którą obserwujesz podczas jajeczkowania, ponieważ powszechne białko znajdujące się w moczu — albumina — jest tym samym białkiem, które znajduje się w komórkach jajowych.
7. Uporczywy obrzęk wokół oczu
Białko w moczu jest wczesną oznaką zaburzenia funkcji filtrujących nerek, co wpływa na przedostawanie się białka do moczu. Ta opuchlizna wokół oczu może wynikać właśnie z faktu, że nerki wydzielają dużą ilość białka z moczem, zamiast zatrzymywać je w organizmie.
8. Spuchnięte kostki i stopy
Osłabiona czynność nerek może prowadzić do zatrzymania sodu, powodując obrzęki stóp i kostek. Obrzęki kończyn dolnych mogą być również oznaką chorób serca, wątroby i przewlekłych problemów żylnych nóg.
9. Słaby apetyt
Jest to bardzo ogólny objaw, ale jedną z przyczyn może być nagromadzenie toksyn, wynikające z upośledzenia czynności nerek.
10. Kurczenie mięśni
Brak równowagi elektrolitowej może wynikać z upośledzenia czynności nerek. Na przykład niski poziom wapnia i słabo kontrolowany fosfor mogą przyczyniać się do skurczów mięśni.
Jeśli jesteś zagrożony chorobą nerek z powodu wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy, a w rodzinie występuje niewydolność nerek lub masz powyżej 60 lat, to ważne jest, abyś co roku wykonywał badania profilaktyczne. W przypadku niepokojących objawów skonsultuj je z lekarzem. Jak podaje Medonet treści mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online - szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.