Dlaczego jednych komary gryzą bardziej niż innych?

i

Autor: Getty Images

Niewinne komary, meszki i ich grzeszki: jak się bronić, chronić i leczyć

2021-06-21 8:47

Komary są denerwujące, uciążliwe i kąśliwe, ale zupełnie niegroźne. Po ich ugryzieniach pozostają bąble, zwlaszcza u osób uczulonych. Meszki, choć mniejsze, są dużo bardziej niebezpieczne. Ich ukąszenia są mniej bolesne niż ukłucie komara, ale bardzo groźne. Przeczytajcie, do czego może doprowadzić pogryzienie przez meszki.

KOMARY

Znajdziemy je na posesjach sąsiadujących z łąkami, lasami i zbiornikami wodnymi, w ogródkach, w których zbiera się deszczówkę oraz przy rowach melioracyjnych. Występują również w mieście i potrafią być niezwykle irytujące, ale nie są groźne dla zdrowia. Pojawiają się, gdy jest ciepło i wilgotno. I gdy po dniach deszczowych nadchodzą słoneczne. Atakują także niedługo po burzy. Najwięcej jest ich wtedy, gdy po długiej zimie następuje deszczowa wiosna. Najczęściej atakują o świcie i wieczorem, nocą jest ich mniej. Co ciekawe, gryzą tylko samice. Krew to składnik wysokobiałkowy, niezbędny do rozwoju jaj. Samce komarów nie mogą pić krwi, między innymi dlatego, że ich kłujki są zbyt miękkie żeby przebić skórę.

Czym wabimy komary

Całą uwagę samic skupiają tak zwane atraktanty, czyli substancje i bodźce wskazujące na bliską obecność ssaka. Samica najbardziej dokuczającego nam komara brzęczącego po zapłodnieniu staje się wyczulona na zapach potu, szczególnie na opary kwasu mlekowego, otaczające naszą skórę niczym chmura. Wabimy także ciepłem i wydychanym dwutlenkiem węgla oraz ciemnymi kolorami ubrań. Wyjątkowo atrakcyjnym atraktantem są dla komarów hormony płciowe: estrogeny. Niemiłosiernie kłute są kobiety w zaawansowanej ciąży oraz mające owulację. Poza tym komary, podobnie jak inne owady, przyciąga światło. Przyciagają je osoby o potężniejszej posturze i bardzo aktywne fizycznie (np. uprawiające sport). Wabią kobiety używające perfum o kwiatowo-owocowych aromatach oraz młodzi mężczyźni i dzieci ze względu na podwyższoną temperaturę ciała.

Skąd się biorą bąble

Komarzyca, która wypija tyle krwi, ile potrzebuje, wyciągając kłujkę wsysa z powrotem substancje zapobiegające krzepnięciu krwi. Właśnie te związki odpowiadają za naszą reakcję alergiczną: bąble. Stąd bardziej swędzi miejsce po komarze niedopitym, np. zabitym, który zostawia w skórze płyn rozwadniający krew, niż po takim, który nasyci się i i wyjmie kłujkę.

Jak odstraszać komary

*olejkami: waniliowym, miętowym, eukaliptusowym, z kocimiętki, z trawy cytrynowej, goździkowm, rozmarynowym, tymiankowym, bazyliowym, lawendowym, sosnowym, cytrusowym, oczarowym. Wystarczy do butelki z atomizerem wlać ok. 100 ml wódki i 15 ml wybranego olejku. Można go także dodać do oliwki dla dzieci (w proporcji 1:1) i posmarować całe ciało, ale tak, żeby nie było tluste;

*myjąc całe ciało zwykłym szarym mydłem;

*kładąc na parapecie lub na stole pod gołym niebem pocięte gałązki pomidora;

*ubierając się (np. na grilla) w jasne (białe, żółte, jaskrawo pomarańczowe) ubrania;

*smarując odkryte części ciała miksturą na bazie octu, z zagotowanych w occie poszatkowanych liści orzecha włoskiego;

*ustawiając ogrodowy stół w sąsiedztwie kocimiętki, pelargonii, bodziszka cuchnącego, mirtu, bazylii, pomidorów, mięty i turówki wonnej;

*kładąc na parapecie pokrojone plasterki cebuli;

*nacierając okolice pach terpentyną;

*płucząc ubrania w naparach wrotycza pospolitego, piołunu, bylicy lub czosnku niedźwiedziego lub zmiażdżonymi liśćmi tych roślin nacierając skórę;

*stosując spirale, kadzidełka czy świece przeciwkomarowe;

*robiąc opryski ścian domów i altanek rozcieńczonymi preparatami dostępnymi w sklepach ogrodniczych (działają 2-3 tygodnie).

UWAGA: Opaska odstraszająca komary, meszki i inne owady do kupienia w środę z Super Expressem.

Preparaty na komary

Najskuteczniejsze preparaty przeciw komarom, stosowane na skórę lub ubranie, zawierają DEET (związek odstraszający stosowany m.in. przez armię amerykańską podczas wojny w Wietnamie), ikarynę, piperydyno-1-karboksylan. Warto sprawdzić, czy środek, który chcemy zakupić ma je w składzie. Stężenie DEET powinno być jak najwyższe, podobnie jak stężenie środka IR3535. Uwaga! Preparatów o stężeniu DEET 20 proc. i więcej nie można stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.

Jak łagodzić skutki ukąszeń

*balsamami zawierającymi mentol, eukaliptus, aloes lub olejek z drzewa herbacianego,

*przeciętymi wzdłuż liśćmi aloesu,

*smarując bąble żelem Fenistil lub Dermophenazolem,

*spryskując bąble słoną wodą (2 łyżeczki soli na szklankę wody),

*nacierając bąble plasterkami cytryny, posiekaną natką pietruszki, pokrojonymi liśćmi białej kapusty,

*pocierając miejsca ukąszeń plasterkiem cebuli lub ziemniaka,

*przecierając bąble octem lub spirytusem salicylowym lub spryskując je perfumami,

*przemywając skórę węglem (w tabletkach), rozpuszczonym w wodzie

*smarując olejkami cytronelowym lawendowym, cytrynowym lub cynamonowym,

*stosując na skórę okłady z gazików nasączonych Amolem.

ZOBACZ: Mrówki w domu. Poznaj skuteczne sposoby, aby się ich pozbyć

Gran Error - piosenka Spend the night na lato 2021. Poznajcie przedpremierowo

MESZKI

Plagi meszek występują falami od kwietnia do sierpnia. Miejsca ukąszeń tych owadów trudniej się goją, pozostaje po nich wyraźny, często krwawiący ślad i trwający nawet do kilku dni bolesny obrzęk. Dochodzi do nadkażeń bakteryjnych. W efekcie powstają przebarwienia i małe blizny. Obrzęk (zwłaszcza u alergików) może się utrzymywać wiele dni. Zwykle towarzyszy mu gorączka. Uwaga! Ukąszenia meszek mogą wywołać bardzo groźną chorobę – hararę. Może ona dotknąć osoby upojone alkoholem i niemowlęta. Zagrożeni są także uczuleni na jad meszek. Zbyt duża jego dawka, zawarta w ślinie meszek, może spowodować wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć. W ślinie tych insektów znajduje się substancja niszcząca krwinki czerwone i tkanki.

Jak odstraszać meszki

*zażywając witaminy z grupy B,

*zapachem migdałów, goździków i lawendy,

*rozsypując wokół biesiadnego stołu przecięte na pół ząbki czosnku,

*stosując środki odstraszające owady w formie kremu, olejku czy aerozolu,

*rozstawiając spirale owadobójcze, pojemniki z aromatami na prąd i świece zapachowe,

*spryskując się roztworami olejków odstraszających meszki: waniliowym, lawendowym, miętowym, rozmarynowym, eukaliptusowym, goździkowym,

*sadząc w ogródku lub na balkonie lawendę, miętę i szałwię.

Jak łagodzić skutki ugryzień

*zażywając wapno (inaczej niż w przypadku komarów, na ukąszenia meszek działa),

*smarując pogryzienia maścią o działaniu przeciwhistaminowym,

*przyjmując lek przeciwalergiczny,

*smarując aptecznym pudrem w płynie.

Komar, meszka, osa czy kleszcz? Sprawdź, czy rozpoznasz ślady po ugryzieniach
Pytanie 1 z 6
To ślad po ugryzieniu:
Komar

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają