Niezbędnik Zawałowca: Nie lekceważ tych objawów

2014-06-02 4:00

Ze względu na ból występujący przy wielu rodzajach chorób zdarza się, że go ignorujemy. To bardzo ryzykowne. Ból jest bardzo częstym objawem chorób naczyniowo-sercowych. Nie każde zakłucie w sercu czy przyśpieszenie jego bicia oznacza oczywiście zawał, ale nawracające dolegliwości powinny nas zaalarmować.

Piekący ból

Groźny jest zwłaszcza ból w klatce piersiowej, który może sygnalizować chorobę serca. Najczęściej wynika z niedokrwienia mięśnia sercowego. To tzw. ból dławicowy. Pacjenci charakteryzują go jako uczucie ściskania, pieczenia i gniecenia w klatce piersiowej, tuż za mostkiem. Nie koncentruje się w jednym miejscu, które można by pokazać, tylko się "rozlewa". Cechą powtarzającą się jest również jednostronne promieniowanie m.in. do barku, ramienia, żuchwy, szyi. Rzadziej może pojawić się ból pleców i brzucha. Pojawia się przy dużym wysiłku fizycznym, nagłym stresie, wzburzeniu emocjonalnym lub po obfitych posiłkach. Jeżeli trwa dłużej niż 20-30 minut, jest silny

i dodatkowo pojawiają się niepokój, obfite poty, nudności, może być to początek zawału serca. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Obrzęki stawów i kończyn

Zatrzymywanie wody w organizmie to objaw, który może wystąpić przy schorzeniach układu krążenia. Przede wszystkim przy niewydolności serca, wynikającej z nieprawidłowego funkcjonowania prawej komory. Tego typu obrzęki charakteryzuje symetryczne występowanie na stopach i podudziach. Zdecydowanie częściej obrzęki dokuczają w dzień.

Przyśpieszona praca serca

Stan określany również jako kołatanie serca. To nieprzyjemne uczucie, które objawia się albo jako przyspieszone bicie serca, albo jako jego niemiarowa praca. To stan, który może wystąpić również w wyniku wysiłku czy nagłego stresu. Jeśli jednak się powtarza, może świadczyć o nieprawidłowej pracy serca i układu krążenia oraz chorobach organicznych serca. Zaburzenia rytmu serca wymagają leczenia

i nie wolno takiego stanu ignorować.

Zasłabnięcia

Omdlenia i zasłabnięcia także sygnalizują choroby naczyniowo-sercowe. Bywa, że są spowodowane nadmiernym wysiłkiem

i osłabieniem organizmu. Kiedy jednak zasłabnięcie nie jest jednorazowym epizodem, może oznaczać chorobę układu krążenia.

W wyniku zaburzenia rytmu pracy serca do mózgu dociera za mało krwi i to powoduje krótkotrwałą utratę przytomności.

Naszą uwagę powinny zwrócić też nawracające duszności (przyśpieszony i spłycony oddech) połączone ze zmęczeniem, któremu czasem towarzyszy duszący kaszel. Warto zwrócić uwagę także na częste nocne oddawanie moczu.

Uwaga!

Zignorowane objawy nieprawidłowej pracy serca mogą skutkować przewlekłymi i groźnymi chorobami (na przykład trwałą niewydolnością serca), których odpowiednio wczesna diagnoza

i leczenie pomagają uniknąć.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają