Noc Kupały: skąd się wzięła w polskiej tradycji?

2014-06-20 16:15

Noc Kupały wywodzi się z pogańskiego święta powitania lata. Przypadała na najkrótsza noc roku z 23 na 24 czerwca. Z biegiem lat kościół zauważył, że ciężko jest całkowicie wyplenić pogańską obrzędowość i nadał świętu patrona...św. Jana Chrzciciela!

Ludziom nie przeszkadzało to, że ich znane, pogańskie święto zostało nieco przerobione i „poświęcone”. W końcu zabawa trwała nadal. Nadal palono ogniska i puszczano wianki. Szukano tez kwiatu paproci, który według legend kwitnie tylko raz w roku, w tę właśnie noc.

Tradycyjnie w te noc zbierano się przy ogniskach w pobliżu rzek czy strumieni, by wśród tańców i śpiewów wróżyć miłosną przyszłość. Szczególna to była noc dla młodych panien na wydaniu, które chciały poznać swego przyszłego męża. Po to właśnie puszczały wianki, których dryfowanie po wodzie miało wywróżyć przyszłość.

Czytaj: Zyczenia na walentynki i wierszyki miłosne na walentynki. Powiedz swojej drugiej połówce co czujesz!

Tradycją Nocy Kupały były tez skoki przez ognisko. Bo właśnie wodzie i ogniowi była poświęcona ta noc. Jako dwóm oczyszczającym żywiołom. Dziś w coraz większej liczbie miast organizowane są Noce Kupały. Ludzie zbierają się by posłuchać muzyki, często zespołów ludowych, pobawić się. Tradycja puszczania wianków, choć już nie niesie przesłania miłosnego tez jest popularna.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki