Nowe szaty ściany

2008-09-29 11:00

Farby przebojem zdobywają wnętrza.

Ściany wychodzą z ukrycia. Przestały być tłem i stały się głównymi bohaterkami wnętrza.

Przez producentów farb Polska długo była nazywana krajem białej farby, od pewnego czasu kolor przebojem zdobywa wnętrza, a my stajemy się coraz bardziej otwarci na sezonowe trendy: po pudrowym różu, dużych płaszczyznach czystych, nasyconych fioletów i amarantu przychodzi czas na szarości. Wraca też biel, ale złamana odcieniem wanilii lub kremu.

Kolorem można poprawić proporcje - ciemne i ciepłe kolory przybliżają do siebie ściany, więc zmniejszają optycznie wnętrze; jasne i chłodne - oddalają, co sprawia, że wydaje się ono większe. Już nie malujemy całego pomieszczenia tą samą barwą - normą stał się wyrazisty kolorystyczny akcent na jednej ścianie lub też zestawienia jednolicie barwnych płaszczyzn.

Decydujemy się na eksperymenty, ponieważ malowanie stało się przyjemnością - dzięki osiągnięciom technologicznym już po jedno-, dwukrotnym nałożeniu farby, bez jej uprzedniego pracochłonnego rozrabiania, uzyskujemy trwałe powłoki o wyraźnym kolorze. Wyjątkowość ścian można podkreślić, malując bądź naklejając ornamenty czy wzory od szablonu - upodobniając je do tapety, fototapety albo obrazu.

Dobry wybór

Można wybrać farby matowe lub z połyskiem, a dzięki transparentnej masie dekoracyjnej z perłowymi płatkami, którą nanosi się na gładką farbę, można uzyskać efekt połyskliwych kropeczek.

Metodą na ścianę z charakterem jest nadanie jej faktury: na warstwę farby podkładowej nanosi się farbę wykończeniową, na której jeszcze w fazie mokrej wykonuje się wzory, na przykład szmatką, packą lub pędzlem. Wyraźniejszą i zupełnie inną fakturę nadadzą ścianie farby strukturalne dostępne w postaci gęstej masy lub proszku i pasty. Dodaje się je do zwykłej farby akrylowej. Po jej nałożeniu ściana wygląda jak wykończona tynkiem strukturalnym: piaskowana, postarzana, rustykalna.

Pomieszczenie. Farby nowej generacji - zmywalne, odporne na wilgoć, tłuszcz, uszkodzenia mechaniczne i wielokrotne zmywanie - świetnie nadają się do kuchni i przedpokojów oraz do tych powierzchni w łazienkach, które dotąd zarezerwowane były dla płytek ceramicznych.

Podłoże. Farby można stosować na różne podłoża (m.in. tynk, drewno, beton), pamiętając, że płyty gipsowo-kartonowe oraz chłonne i pylące podłoże należy pokryć preparatem gruntującym. Podłoże powinno być jak najbardziej gładkie - wykończone gładzią lub ewentualnie tynkiem zatartym na gładko. Ścianę trzeba osuszyć i oczyścić z brudu, kurzu oraz tłuszczu. Farby strukturalne mają mniejsze wymagania - podłoże nie musi być gładkie, mogą nawet posłużyć do zakamuflowania nierównych tynków. Nakłada się je na gładki tynk, beton, istniejące powłoki malarskie, płyty g-k, a także tapety i tkaniny, choć podłoże nie powinno mieć słabej przyczepności (płyty wiórowe).

Renowacja. Farby emulsyjne można czyścić wilgotną szmatką z detergentami (niektóre można także szorować), a gdy się zniszczą lub znudzą - po prostu pomalować, pamiętając, że farb dyspersyjnych nie nakłada się na klejowe - uprzednio należy je zmyć wodą z mydłem.

Uwaga! Pomieszczeń nie należy malować w temperaturze poniżej 5 st. C, a także wtedy, gdy wilgotność powietrza sięga powyżej 80 proc. - niekorzystnie wpływa to na schnięcie farby.

Które do czego?

Można jednym rodzajem farb emulsyjnych pomalować całe mieszkanie. Jednak zazwyczaj musimy sięgnąć po ich kilka rodzajów.

Winylowe - nadają się do pomieszczeń, w których rzadziej przebywamy, ponieważ pomalowane nimi ściany łatwo się brudzą. Co prawda bez problemu się je myje, ale stosunkowo słabo przepuszczają parę wodną. Zatem najlepiej sprawdzą się w dużym salonie, pokoju dziennym lub gościnnym.

Akrylowe - są dość odporne na czynniki chemiczne, trwalsze niż winylowe i lepiej przepuszczają parę wodną. Ich powłoki mogą pokrywać niewielkie rysy, więc farby te będą doskonałe do pomalowania ścian w korytarzu, kuchni i łazience, ale dobrze wentylowanej lub wyposażonej w okno.

Lateksowe - na powierzchni ścian tworzą powłokę, która nie przepuszcza pary wodnej. Nadają się więc na ściany łazienek, kuchni i innych tzw. pomieszczeń mokrych. Powłoki z farb lateksowych są odporne na szorowanie. Farby te rzadko uczulają, ale są dość drogie.

Pamiętaj, że:

1. Choć producenci starają się oddać na wzornikach jak najwierniej kolor farby, to jej odcień będzie ciemniejszy na dużej powierzchni - na ścianie; podobnie jest z próbkami farby.

2. Kolor farby inaczej prezentuje się na jasno oświetlonej ścianie, inaczej w ciemniejszym pomieszczeniu.

3. Kolor "pracuje" we wnętrzu - będzie inaczej wyglądał zestawiony kontrastowo, a inaczej z barwą z palety go uzupełniającej.

4. Mokra farba ma inny kolor niż wyschnięta; nie zrażaj się po otwarciu puszki z farbą.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają