W Polsce jest coraz więcej osób, które chorują na cukrzycę. Nasz kraj znajduje się już na 4. miejscu pod względem chorych w Europie! Co jednak ciekawe, Polska jest również jedynym krajem, który nie refunduje nowoczesnych leków na cukrzycę. Za takie leki chorzy muszą płacić nawet kilkaset złotych miesięcznie!
Obecnie w Polsce w leczeniu cukrzycy stosuje się merformię oraz leki z grupy sulfonylomoczników. – Sulfonylomoczniki nie są złymi lekami. Są jednak w sprzedaży od lat 50. ubiegłego wieku. Dziś powinno się już stosować nowsze leki, mam na myśli np. blokery DPP-IV czy też analogi GLP-1, czyli leki inkretynowe, które zmniejszają ryzyko wystąpienia incydentów hipoglikemii i wpływają na zmniejszenie masy ciała u chorych - powiedział prof. Władysław Grzeszczak, kierownik katedry Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria.
Zobacz: Insuliny NIE MA w aptekach! Cukrzycy nie kupią insuliny przez nielegalny eksport leków!
Korzyści zażywania nowoczesnych leków na cukrzycę
Leki inkretynowe zwiększają wydzielanie insuliny przez trzustkę, spowalniają opróżnianie żołądka z treści pokarmowej, a także hamują apetyt. Podczas ich zażywania nie dochodzi do przyrostu masy ciała, co jest bardzo istotne podczas leczenia cukrzycy. Leki te nie powodują hipoglikemii, czyli zbytniego obniżenia poziomu cukru we krwi, co może prowadzić do poważnych powikłań.
Leki inkretynowe są już na rynku od blisko 10 lat. Niestety, w Polsce rzadko są wykorzystywane w leczeniu cukrzycy ze względu na ich wysoki koszt. Okazuje się jednak, że wprowadzenie refundacji leków inkretynowych zmniejszyłoby inne koszty ponoszone w związku z leczeniem cukrzycy. Do częstych powikłań cukrzycy należą bowiem problemy z sercem, nerkami czy wzrokiem.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail