Nowocześnie,  czyli energooszczędnie

i

Autor: Shutterstock

Dom, Deweloperzy, Wnętrza. Nowocześnie, czyli energooszczędnie

2015-06-25 4:00

Dom energooszczędny, a nawet dom pasywny to już nie są tylko modne nowinki techniczne. Domy te są tanie w eksploatacji i pomagają chronić środowisko.

Aby dom można było uznać za energooszczędny, jego zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych powinno być niskie - ok. 40 kWh/mkw. rocznie. W tradycyjnie budowanym domu zużycie energii wynosi ok. 120 kWh/mkw. rocznie.

Rekuperacja konieczna

Standard energooszczędny może spełniać każdy nowocześnie budowany dom o w miarę zwartej bryle, pod warunkiem że jest dobrze ocieplony i wyposażony w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego (czyli z rekuperacją).

Można zbudować dom bardziej energooszczędny, o bardziej wyśrubowanych parametrach, ale jest to zdecydowanie trudniejsze i wymaga odpowiedniego projektowania związanego z umiejętnym wykorzystaniem energii odnawialnej - przede wszystkim pozyskiwaniem darmowej energii słonecznej. Takie domy zużywają ok. 15 kWh/mkw. rocznie i określa się je mianem pasywnych.

Energooszczędny, czyli jaki

W takim domu ocieplenia wymagają wszystkie ściany zewnętrzne, połacie dachu (jeśli poddasze jest użytkowe) lub strop nad ostatnią kondygnacją (jeśli poddasze jest nieużytkowe), a także podłoga parteru (domy energooszczędne budowane są na ogół bez piwnicy). Zarówno okna elewacyjne, jak i dachowe muszą mieć dobre parametry cieplne - U dla całego okna poniżej 1,3 kW/(mkw..K). Bardzo ważny jest ciepły montaż, dzięki któremu przez otoczenie okna nie będzie uciekało ciepło. Starannie należy wyeliminować wszystkie mostki termiczne, czyli wszelkie niedoróbki, miejsca, przez które ucieka ciepło.

Warto położenie budynku i jego architekturę zaplanować tak, aby możliwe było pozyskiwanie darmowej energii słonecznej. Najkorzystniej jest, gdy największa elewacja skierowana jest na południe i w jak największej części przeszklona.

Pasywny, czyli jaki

Dom pasywny musi być niezwykle szczelny, zwarty - bez dodatkowych powierzchni, którymi może uciekać ciepło. Powinien mieć szczelne okna o niskim współczynniku przenikania ciepła poniżej 0,8 W/(mkw..K). Okna w większości powinny się znaleźć na południowej ścianie domu. W ścianach oraz dachu musi się znaleźć grubsza warstwa termoizolacji, niż przewidują to normy.

Dom pasywny powinien być samowystarczalny, jeśli chodzi o wytwarzanie ciepła (ciepło emitowane przez mieszkańców wystarcza), nie projektuje się w nim w ogóle ogrzewania. Energia do podgrzania ciepłej wody wytwarzana jest w kolektorach słonecznych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają