I nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja miała się zmienić. Ogromny postęp w leczeniu chorób serca spowodował, że to nowotwory nas dziesiątkują. W 2009 r. chorobę nowotworową zdiagnozowano u prawie 140 tys. Polaków, a 90 tys. zmarło z tego powodu.
Mniejsze szanse
Niestety, szanse na przeżycie chorych są w Polsce mniejsze niż w krajach Europy Zachodniej. Wynika to m.in. z mniejszej dostępności do nowoczesnych metod diagnostycznych i leczniczych, w tym do nowych i często bardzo drogich leków onkologicznych. Jednak najważniejszą przyczyną mniejszych szans na przeżycie polskich chorych jest późne wykrycie nowotworu, zaś wczesne ich wykrywanie to podstawowa metoda zmniejszenia śmiertelności.
Wykrycie zmiany nowotworowej na wczesnym etapie rozwoju, kiedy choroba zlokalizowana jest tylko w jednym miejscu, umożliwia nierzadko pełne wyleczenie. Radykalny zabieg chirurgiczny i leczenie uzupełniające pozwalają na wyeliminowanie wszystkich komórek nowotworowych z organizmu.
Jednak w przypadku, kiedy komórki nowotworowe nabędą umiejętności tworzenia przerzutów do odległych narządów, choroba nowotworowa może być już nieuleczalna. W takim przypadku podstawową metodą leczenia staje się chemioterapia, która często wiąże się z ogromnymi kosztami.
Wczesne wykrywanie to podstawa
Świadomość konieczności wczesnego wykrywania chorób nowotworowych jest co prawda coraz większa, ale to wciąż za mało. Niektóre badania przesiewowe, jak cytologia (wczesne wykrywanie raka szyjki macicy), mammografia (rak piersi), kolonoskopia (rak jelita grubego) są od lat finansowane ze środków publicznych. Niestety, w naszym kraju, podobnie jak w większości krajów, nie stosuje się powszechnie badań przesiewowych wykrywających wiele innych nowotworów. Ponadto dostępność badań refundowanych przez NFZ jest w wielu rejonach naszego kraju ograniczona.
Alarmujące sygnały
W przypadku wielu nowotworów już na wczesnym etapie choroby mogą pojawić się pewne objawy stanowiące sygnały ostrzegawcze. Oczywiście ich interpretacja należeć powinna do lekarza, ale warto wiedzieć, na co zwracać uwagę.
Znużenie i obniżenie sprawności organizmu
Spadek wagi ciała, zwłaszcza dość duży w krótkim czasie
Utrzymujące się dłużej niż 3 tygodnie zaburzenia trawienne, naprzemienne biegunki i zaparcia
Wstręt do niektórych potraw (najczęściej mięs)
Wymioty z krwią
Śluz lub krew w stolcu
Krew w moczu
Kaszel z krwistą plwociną
Długo utrzymujące się bóle
Kaszel trwający dłużej niż 3-4 tygodnie i przedłużająca się chrypka
Brodawka lub znamię na skórze zmieniające swój wygląd i barwę, krwawiące zmiany
Każda nowo powstająca zmiana na skórze, zwłaszcza w miejscach ciała wystawionych na nasłonecznienie
Rany i owrzodzenia, które mimo leczenia bardzo trudno się goją
Krwisty wyciek z pochwy między miesiączkami, po stosunku lub w okresie przekwitania
Guz na szyi, w dole pachowym, jądrze
Dłużej utrzymujące się bóle kości