1 stycznia w kalendarzu liturgicznym funkcjonuje jako święto nakazane. − Nowy Rok rozpoczynamy uroczystością Matki Bożej Rodzicielki− mówi ks. Łukasz Mikołajczyk,orionista. − Chrześcijanin, który chce z Bogiem przywitać Nowy Rok może 1 stycznia razem z nim wejść w nową rzeczywistość. Obchodzona jest bowiem uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Wierni mogą też tego dnia postanowić życzenie noworoczne i poprosić Boga o wsparcie. Nie trzeba od razu się odchudzać −przekonuje ksiądz. Można np. zostać wolontariuszem i pomóc drugiemu w potrzebie.
Święto ku czci Maryi jako Matki Bożej (gr. Theotokos) zostało wprowadzone do kalendarza liturgicznego dopiero w 1931 r., czyli równe 1500 lat po tym, jak biskupi zgromadzeni na soborze w Efezie ogłosili dogmat o Boskim Macierzyństwie Maryi. Początkowo obchody święta ustalono na 11 października, ale w 1969 r. przeniesiono je na 1 stycznia. Wówczas zaliczono je także w poczet uroczystości nakazanych.
Dogmat o Bożym Macierzyństwie Najświętszej Maryi Panny jest pierwszym z dogmatów maryjnych. Mówi on, że "Maryja jest prawdziwie Matką Bożą, ponieważ jest Matką odwiecznego Syna Bożego, który stał się człowiekiem i który sam jest Bogiem (współistotny Bogu Ojcu) „ - czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego.
Za publiczne odmówienie hymnu Przyjdź, Duchu Święty (Veni Creator) 1 stycznia wierni mogą uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie całej przewidzianej kary za grzechy już odpuszczone co do winy w sakramencie spowiedzi. Można go uzyskać, spełniając zwykłe warunki, czyli wymagany jest: brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej i przyjęcie komunii św. oraz odmówienie modlitwy w intencjach papieskich.
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, jeżeli wieczorem dnia poprzedzającego święto nakazane (czyli w tym przypadku 31 grudnia) uczestniczysz we Mszy Świętej, to nie musisz uczestniczyć we mszy odprawianej w święto nakazane czyli : 1 stycznia. Ale w przypadku 31 grudnia wieczorem w większości kościołach odbywają się Msze św. dziękczynne na koniec roku połączone z odśpiewaniem hymnu "Te Deum laudamus" (Ciebie, Boga, wysławiamy), za co wierni mogą uzyskać odpust zupełny.
Jak przekonuje ksiądz Łukasz wolontariat to dobry pomysł na rozpoczęcie postanowień Nowego Roku. − Osoby z niepełnosprawnościami też mają potrzeby religijne. Często wiara stanowi ich ostatnią deskę ratunku. Więc czemu mają cierpieć z powodu utrudnionego dostępu do kościołów, spotkań duchowych, sakramentów, wspólnych modlitw? Przy tym wielu z nich doświadcza samotności i tęsknią za możliwością wyjścia z domu, bycia z ludźmi. Znaczna część z nich potrzebuje pomocy przy najprostszych, codziennych czynnościach! Dla nas jeden wolontariusz na turnusie oznacza, że jeden podopieczny więcej będzie mógł się nacieszyć tym wszystkim chociaż przez czas turnusu!−dowodzi założyciel www.drabinajakubowa.pl