Raków

i

Autor: materaiły promocyjne

Dom, deweloperzy, wnętrza. Nowy warszawski Raków

2016-03-31 4:00

Rewitalizacja to proces obejmujący przemiany przestrzenne, gospodarcze i społeczne przeprowadzane na zdegradowanych obszarach miejskich lub terenach poprzemysłowych. Ma służyć przede wszystkim poprawie jakości życia mieszkańców.

Warszawska dzielnica Raków położona jest w kwartale ulic pomiędzy al. Krakowską, ul. Łopuszańską, ul. Instalatorów (wzdłuż torów SKM biegnących na lotnisko Okęcie) oraz torów kolejki WKD. Jest jednym z nielicznych terenów o tak rozległej powierzchni inwestycyjnej znajdujących się blisko centrum, a jednocześnie dobrze skomunikowanej z południową obwodnicą Warszawy i trasami wylotowymi z miasta.

Zmiany, zmiany, zmiany...

Swoje siedziby miały tutaj bazy firm transportowych, przeładunkowych, MPO. Dziś ustępują miejsca osiedlom mieszkaniowym i usługom. W opracowaniu jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakładający obecność obu tych funkcji.

Dzisiejsza sytuacja Rakowa przypomina historię innych warszawskich terenów poprzemysłowych. Niedaleko szukając: podobnie wyglądały okolice ulicy Wołoskiej i Galerii Mokotów jeszcze w końcówce lat 90-tych. Miejsce opustoszałych hal produkcyjnych i magazynowych zajęły dziś nowoczesne osiedla i obiekty biurowe.

Raków w oczach inwestorów

Intensywna zabudowa Szczęśliwic, leżących tuż za torami SKM, skierowała uwagę inwestorów branży budowlanej na sąsiedni Raków. Dostrzeżono jego potencjał. Do zainteresowania Rakowem skłaniają w pierwszej kolejności parametry terenu: rozległy obszar umożliwia realizację kompleksowych przedsięwzięć deweloperskich w dużej skali. Kolejnym atutem jest rewelacyjna komunikacja z centrum miasta: linie tramwajowe w al. Krakowskiej i ul. Grójeckiej, siatka połączeń autobusowych, trakcja SKM oraz WKD.

Inwestycje w toku

Pierwsze inwestycje rozpoczęły się tutaj w roku 2000. Najpierw powstała zabudowa magazynowa wzdłuż ulicy Łopuszańskiej, a kilka lat później obiekty biurowe. Wtedy też nabywców znalazły duże tereny inwestycyjne w pobliżu baz MPO i PKN Orlen wzdłuż ulicy Instalatorów. Inwestycja firmy Dolcan na skrzyżowaniu al. Krakowskiej i ul. Instalatorów była pierwszym założeniem mieszkaniowym. Obecnie na sąsiedniej działce realizowana jest przez firmę Longbridge budowa Active City, zaś w ciągu ulicy Instalatorów wieloetapowa, zaplanowana na około 10 lat inwestycja firmy Radius Projekt pod nazwą "Osiedle Nowy Raków". W sumie przybędzie tutaj około 2,5 tys. mieszkań.

Nowoczesna infrastruktura

Budowa takiej liczby lokali pociąga za sobą poważne nakłady na infrastrukturę podziemną (ciepłociągi, łącza światłowodowe, wodno-kanalizacyjne, instalacje energetyczne) oraz drogową.

Wybudowano od podstaw nową ulicę Rakowską wraz z ciągami pieszymi i oświetleniem. Rewitalizacja Rakowa wzbudza zainteresowanie władz dzielnicy, które mając na względzie dobro nowych mieszkańców, rozważają poprowadzenie linii autobusowych na nowo budowanych przez inwestorów ulicach.

Dynamiczna zabudowa Rakowa to również obiekty handlowe i usługowe. Jesienią 2015 roku oddano do użytkowania Centrum Handlowe Modo, sklep sieci "Piotr i Paweł" oraz budynki biurowe wzdłuż ul. Bakalarskiej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki