Brak tchu i trudności z oddychaniem zdarzają się nawet u całkowicie zdrowych osób. Jeśli jednak zadyszka pojawia się coraz częściej, może być sygnałem wielu poważnych schorzeń. Niezbędna jest wtedy wizyta u lekarza oraz szczegółowe badania.
U zdrowych osób duszności mogą pojawić się np. podczas większej aktywności fizycznej czy silnego stresu. W takich przypadkach to tylko normalna reakcja organizmu. Kiedy jednak zadyszka występuje już po niewielkim wysiłku, a do tego towarzyszy jej uczucie silnego ucisku w klatce piersiowej, to najwyższy czas skontaktować się z lekarzem.
Za mało powietrza
Zadyszka sygnalizuje, że zachodząca w płucach wymiana powietrza jest niewystarczająca w stosunku do wkładanego wysiłku podczas oddychania. Jakie są tego przyczyny?
- niedrożność mechaniczna, np. ciało obce w oskrzelach, zaczopowanie krtani albo zmniejszenie pojemności płuc, spowodowane stanem zapalnym czy astmą,
- urazy klatki piersiowej (np. złamane żebra) lub przepony, które uniemożliwiają prawidłowe odruchy oddechowe,
- zbyt mała ilość krwi utlenionej w płucach w stosunku do zapotrzebowania na tlen innych narządów - serca, mięśni,
- dolegliwości pochodzenia sercowo-naczyniowego - niewydolność serca, dusznica bolesna, zapalenie tętnic,
- niedokrwistość, czyli zbyt mała ilość krwinek czerwonych.
Kiedy do lekarza
Zadyszka narastająca, trwała, której towarzyszą inne objawy, wymaga jak najszybszego kontaktu z lekarzem. Natomiast duszność pojawiająca się nagle i samoczynnie ustępująca po kilku chwilach, przy braku jakichkolwiek innych objawów, na ogół jest niegroźna. Jednak i w tym przypadku warto się skonsultować z lekarzem.
Leczenie dolegliwości zależy przede wszystkim od przyczyn zadyszki. W niektórych przypadkach wystarczy zmiana stylu życia, w innych niezbędna jest terapia farmakologiczna, a nawet leczenie chirurgiczne.
Zwróć uwagę na:
Te objawy, towarzyszące zadyszce, powinny cię zaniepokoić:
- kłucie, ucisk w klatce piersiowej
- bóle rozpierające, tzw opasujące, w klatce piersiowej
- nudności, uczucie silnego osłabienia
- niemożność złapania oddechu
- trudności z wydechem