O uśmiech trzeba dbać

2015-03-16 12:57

Braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny, bo wyglądają rzeczywiście fatalnie. To także problem zdrowotny – nie masz zębów, nie pogryziesz. Poza tym niewyraźnie mówisz, szybciej się starzejesz i krócej żyjesz.

Gdy brakuje zębów, rodzą się kłopoty z układem pokarmowym. Niedokładnie pogryziony pokarm, to powód niestrawności. Mało tego – brak bocznych zębów może również wiązać się z przykrymi bólami głowy. Nabywamy wady wymowy i zgryzu, pozostałe zęby tracą oparcie, zaczynają się chwiać i wypadać. Zęby stanowią także rusztowanie dla skóry twarzy i gdy ich brakuje, skóra szybciej wiotczeje, a my wyglądamy staro. Jak więc sobie z tym problemem poradzić? Sposobów jest kilka.

Most, proteza lub implant

Gdy brak nam jednego lub kilku zębów, ideałem jest stosowanie implantów – imitują naturę i zapobiegają zanikaniu kości. Są jednak bardzo drogie. Doskonałą metodą zamaskowania braków w uzębieniu jest także most. Zbudowany jest on z kilku złączonych ze sobą koron mocowanych na filarach, którymi są nasze własne zęby (albo implanty) otaczające lukę. Założenie mostu porcelanowego jest możliwe, gdy zęby filarowe są w dobrym stanie. Oprócz mostu tradycyjnego jest też adhezyjny – na włóknie szklanym. Nie wymaga szlifowania zębów, ale po pewnym czasie trzeba go wymienić.
Jeśli brakuje nam kilku zębów lub więcej, możemy zastosować także protezę ruchomą – szkieletową (na metalowej konstrukcji), częściową lub całkowitą protezę osiadającą (akrylową) oraz protezę elastyczną. Protezę trzeba codziennie wyjmować i czyścić. Co jakiś czas wymaga modyfikacji, a zwykle co 5 lat wymiany. Problemem jest zanik kości pod protezą, co utrudnia jej ustabilizowanie. Nie możemy też jeść najtward- szych pokarmów.

Dbaj o protezę

Na protezie zbierają się osady z kawy i herbaty, kamień nazębny oraz cząsteczki jedzenia. Niewyczyszczone protezy zmieniają smak potraw, a mikroporowate struktury akrylu są siedliskiem bakterii i grzybów. Przechowujmy naszą protezę w suchym, szczelnym pojemniku. Trzymanie w szklance z wodą sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, które trudno całkowicie usunąć podczas mycia, bo akryl jest tworzywem porowatym. Myjemy protezę szczoteczką i mydłem. Pasta do zębów zawiera substancje ścierne, które powodują, że powierzchnia protezy staje się szorstka, a wówczas szybciej tworzy się na niej osad. Raz w tygodniu możemy użyć proszku lub tabletek do dezynfekcji protezy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają