Ochroń swoje dzieci przed nowotworami

i

Autor: Shutterstock

Ochroń swoje dzieci przed nowotworami

2015-11-12 17:13

Na polski rynek właśnie weszła nowa 9-walentna szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest skuteczna i bezpieczna. Na polski rynek właśnie weszła nowa 9-walentna szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest skuteczna i bezpieczna.

Znanych jest blisko 200 różnych typów wirusa brodawczaka ludzkiego. Przenoszone są one głównie poprzez kontakty seksualne. Około 40 typów wirusa HPV wywołuje infekcje w obrębie narządów płciowych u kobiet i mężczyzn, niektóre z nich tzw. onkogenne przy przetrwałej infekcji mogą doprowadzić do nowotworów.

Jeszcze skuteczniejsza

Od 2006 roku, czyli od chwili, gdy wprowadzono na rynek szczepionkę na cztery najczęściej występujące typy wirusa, naukowcy potwierdzili, że wirus HPV oprócz raka szyjki macicy, powoduje również inne nowotwory: raka szyi i głowy, raka sromu czy pochwy. Na szczęście teraz możemy jeszcze skuteczniej chronić nasze dzieci, by w przyszłości nie dotknęły je te choroby.

Nowa 9-walentna szczepionka przeciwko HPV, która właśnie weszła na polski rynek, zapewnia obecnie najszerszy zakres ochrony. Zachowuje nie tylko wysoką skuteczność w odniesieniu do czterech typów wirusa, przed którym chroni jej poprzedniczka, ale również przed pięcioma innymi typami HPV tj. 31, 33, 45, 52, 58.

Nie ma ryzyka zakażenia

- Szczepionka 9-walentna wykazuje 90-procentową skuteczność zarówno w prewencji nowotworów, jak i stanów przednowotworowych. Powinny się nią szczepić zarówno młode dziewczęta, jak i chłopcy. Szczepionka 9-walentna nie zawiera materiału genetycznego wirusa, jedynie białka otoczki wirusa, które nie niosą za sobą żadnego ryzyka zakażenia. Pod tym względem jest to jedna z najbezpieczniejszych szczepionek na rynku - powiedział prof. dr hab. n med. Jan Kotarski.

Polskie towarzystwa medyczne rekomendują szczepienie dziewcząt i kobiet w wieku od 11. do 26. roku życia. Szczepienia mogą być także wykonywane u młodszych dziewcząt począwszy od 9. roku życia. Eksperci podkreślają, że szczepić mogą się także osoby po 26. roku życia, u których nie stwierdzono kontaktu z wirusem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki