Oczko wodne przed zimą

2009-10-19 3:00

Jeśli masz w ogrodzie oczko wodne, musisz pamiętać, żeby zabezpieczyć je, nim przyjdą mrozy

Najpierw upewnij się, czy rośliny wokół twojego oczka wodnego mogą przezimować. Jeśli istnieje ryzyko, należy je przenieść w inne miejsce. Jeśli hodujesz ryby, najlepiej do wiosny przechować je w wannie w piwnicy, akwarium lub beczce. Jeśli są one na tyle odporne, a oczko na tyle głębokie (ponad metr), że mogą w nim bezpiecznie przezimować, być może konieczne okaże się napowietrzanie zbiornika. Woda pod lodem musi być bowiem dobrze natleniona, gdyż inaczej zbiornik będzie wiosną cuchnął niczym szambo, a ryby na pewno nie przeżyją.

Jednym ze sposobów napowietrzania jest wytworzenie tzw. poduszki powietrznej. Metoda ta polega na wywierceniu w lodzie otworu i wypompowaniu części wody tak, by pod lodem wytworzyła się ok. 3-centymetrowa pustka powietrzna. Otwór należy przykryć styropianem, dzięki czemu woda pod lodową czapą trudniej zamarza i jest natleniana na całej powierzchni. Można też zastosować chemiczne dotlenianie (do wody wrzuca się odpowiednie tabletki lub pojemnik ze specjalnym roztworem).

Ryby, które na zimę pozostaną w zbiorniku, nie powinny być karmione wcale lub karmione niewielką ilością pokarmu (najlepiej co dwa tygodnie).

Przed zimą należy wyczyścić zbiornik z gnijących roślin i wyłowić liście. Warto przedtem rozciągnąć nad zbiornikiem siatkę, która oszczędzi pracy.

Niektóre rośliny z pewnością przetrwają do wiosny, jeśli posadzone są na większych głębokościach. Ale hiacynty wodne, pistie czy salwinie lepiej wyłowić i posadzić w pojemnikach, w temperaturze ok. 18 st. C. Lilie wodne także raczej nie przeżyją, gdy lód skuje ich kłącza. Dlatego powinny zimować w piwnicy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki