Odczuwanie silnego lęku. Jak w 5 krokach radzić sobie z lękiem?

i

Autor: Shutterstock Odczuwanie silnego lęku. Jak w 5 krokach radzić sobie z lękiem?

Odczuwanie silnego lęku. Jak w 5 krokach radzić sobie z lękiem?

2022-06-22 9:33

Budzisz się i od rana myślisz o trudach czekających Cię w pracy/szkole. Cały Twój poranek skupia się wokół stresu związanego z tym co ma się dziś wydarzyć. Kiedy już wychodzisz z domu, każda wykonywana czynność sprawia, że boisz się podjąć jakieś działania, obawiasz się ich skutku. Czy takie uczucie jest Ci znane? Kojarzysz podobne odczucia występujące w Twoim życiu? Jeśli tak, koniecznie sprawdź kilka wskazówek dotyczących tego, jak radzić sobie z nadmiernym lękiem.

Lęk to uczucie powszechnie znane. Doświadcza go każdy z nas, ponieważ jest to sygnał alarmowy ludzkiego organizmu, który jest niezbędny do przetrwania. Trudno byłoby przejść przez życie bez uczucia lęku. Bywają jednak życiowe momenty, kiedy lęk staje się zbyt silny do zniesienia. Co zatem robić, gdy jego obecność zaczyna przeszkadzać nam w normalnym funkcjonowaniu?

Wizyta u specjalisty to podstawa

Podstawą do pracy nad sobą i nadmiernym lękiem będzie współpraca ze specjalistą od zdrowia psychicznego. Pomóc nam może tutaj psycholog, psychiatra bądź psychoterapeuta. To, do którego się udasz nie jest decydujące, ponieważ możesz zostać przekierowany. Najważniejsze jest, aby działać i faktycznie z takim specjalistą się skonsultować.

Istnieją również „domowe” sposoby na zmniejszenie poziomu lęki, które zaleca się wykonywać w życiu codziennym. Te 5. wskazówek może pomóc Ci w sytuacjach, gdy lęk nie odpuszcza. Jak radzić sobie ze zbyt wysokim lękiem?

1. Zatrzymaj się

We współczesnym pędzie za pieniądzem i osiągnięciami zawodowymi człowiek często zapomina o relaksie, chwili dla siebie. Odcięcie się od codziennych obowiązków – czy to na kilka godzin wieczorem, czy na kilka dni w wakacje – pomaga w prawidłowym uporządkowaniu sobie informacji w głowie. Ponadto taki spokój sprzyja ludzkiej psychice, co w efekcie może obniżać poziom lęku.

2. Ucz się pozytywnych emocji

Ludzki mózg bardzo chętnie czepia się negatywnych myśli i roztrząsa je. Z drugiej strony dzięki neuroplastyczności potrafi się on także uczyć. Staraj się więc uczyć się tego, aby skupiać się na pozytywnych aspektach różnych sytuacji i pozytywnych emocjach. Dzięki temu Twój mózg naucz się odczuwać mniej lęku.

3. Nie traktuj lęku jako wroga

Uciekanie przed odczuwaniem lęku i zwroty typu „nie ma się czego bać” mogą jeszcze bardziej zintensyfikować jego odczuwanie. Ważna jest zatem praca nad tym jak postrzegamy lęk i jak go rozumiemy. Pracuj nad swoimi przekonaniami dotyczącymi lęku i daj sobie przestrzeń na jego odczuwanie. Wspomogą Cię w tym przemyślenia i głębsze rozmowy z innymi ludźmi.

4. Nie spiesz się

Wszelkie zmiany w myśleniu i funkcjonowaniu psychicznym potrzebują ciężkiej pracy i czasu. Nie narzucaj sobie, że musisz przestać czuć lęk już po tygodniu! Zmiana wzorców myślenia i postepowania wymaga czasu. Staraj się wprowadzać zmiany stopniowo, lecz systematycznie. Nie pracuj ponad swoje siły, bo skutek nie będzie pozytywny.

5. Nie uciekaj

Nie unikaj sytuacji i bodźców, które wywołują Twój lęk. Eksponuj się na nie, jednak nie w przesadzonej ilości. W walce z nadmiernym lękiem istotna jest konfrontacja z jego źródłem. Lęk zmniejsza się w miarę ekspozycji na lękogenne źródło, dlatego praca nad sobą nie może odbywać się w oderwaniu od niego.

Sonda
Czy masz lęk wysokości?
Krystian Ochman o występie na Eurowizji

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki