Funkcje grzejnika, dzięki którym zaoszczędzisz na rachunkach za ogrzewanie
Kiedy temperatury na dworze spadają, w mieszkaniach włączamy ogrzewanie. Niestety często popełniamy błąd, który wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Wynika on najprawdopodobniej z nieznajomości funkcji grzejnika. Otóż każdy nowoczesny kaloryfer jest wyposażony w termostat, który z kolei odpowiada za regulowanie temperatury powietrza w pomieszczeniu. Pokrętło, które znajduje się najczęściej z boku grzejnika służy do ustawienia preferowanego przedziału temperatur, jaka ma być utrzymana w mieszkaniu. I tak:
- Grzejnik na 0 - utrzymuje temperaturę 6-8 stopni Celsjusza.
- Grzejnik na 1 - w pomieszczeniu uzyskasz temperaturę 12-13 stopni Celsjusza.
- Grzejnik na 2 - temperatura na tym poziomie to ok. 15 stopni Celsjusza.
- Grzejnik na 3 - temperatura w pomieszczeniu wyniesie 18-20 stopni Celsjusza.
- Grzejnik na 4 - w pomieszczeniu będą 22-24 stopnie Celsjusza.
- Grzejnik na 5 - temperatura w pomieszczeniu wyniesie nawet 28 stopni Celsjusza.
Ważne jest, aby podczas sezonu grzewczego zredukować do minimum ucieczki ciepła z pomieszczeń. Dlatego mieszkanie należy wietrzyć często, ale krótko oraz za każdym razem, kiedy zechcesz otworzyć okno, upewnij się, że pokrętło grzejnika jest zakręcone. Dodatkowo warto sprawdzić szczelność swoich okien. W tym celu wezwij fachowca, który to oceni i ewentualnie wyreguluje okna. Istnieje jeszcze jeden sposób na ogrzanie mieszkania, dzięki któremu będzie ciepło, ale rachunki nie wzrosną.
Sposób na ogrzanie domu bez wysokich rachunków
Cała tajemnica polega na odpowiednim ustawieniu pokrętła grzejnika. Pamiętaj, że ustawienie grzejnika na 5 wcale nie oznacza, że pomieszczenie szybciej się nagrzeje. Tak naprawdę w mieszkaniu będziesz mieć suche, ciepłe powietrze i wyższy rachunek za prąd. Zalecaną temperaturą w pomieszczeniach jest około 20 stopni Celsjusza. Warto zadbać, aby była ona stała i najlepiej jest ustawić kaloryfer na 3. Wówczas termostat zadba, aby w domu było ciepło, ale nie będzie się to wiązało z wysokimi rachunkami za ogrzewanie.