Jak prać koszulę bez zagnieceń?
Prasowanie koszul, zwłaszcza tych bawełnianych jest jednym z największych koszmarów wielu osób. Ta monotonna czynność potrafi napsuć nerwów - kiedy uprasujesz jeden rękaw, to na drugim już widoczne są zagniecenia. Dlatego tak ważne jest zachowanie kilku zasad prania i prasowania koszuli, dzięki którym będzie ona nie tylko świeża, czysta, ale również bez zagnieceń. Po pierwsze koszulę należy prać zgodnie z zaleceniami producenta, który na metce określa m.in. bezpieczną dla danego materiału temperaturę prania. Jeśli chcesz zredukować zagniecenia na koszuli, to staraj ustawiać się możliwie najniższe obroty pralki. Istnieje jeszcze jeden sposób na pranie koszuli, który zdecydowanie ułatwia jej prasowanie. Babcina mikstura pomoże nie tylko "wyprostować" materiał od razu po praniu, ale też zapewni mu świeżość na długi czas.
Babcina mikstura do prania koszul. Będą gładkie i świeże
Okazuje się, że już nasze babcie znały znakomity sposób na pranie koszul bawełnianych, dzięki któremu miały zdecydowanie mniej zagnieceń. Mikstura sprawi, że prasowanie koszuli będzie szybkie i naprawdę proste, a ona pozostanie świeża przez wiele dni. Otóż krochmal, czyli roztwór wody ze skrobią ziemniaczaną, od dziesiątek lat był stosowany do usztywniania koszul, bielizny, ale też obrusów i pościeli. Krochmalenie zapobiega wchłanianiu w tkaniny potu i brudu. Nakrochmalona koszula jest zakonserwowana - nie wnika w nią kurz ani wilgoć, co z kolei zapobiega namnażaniu bakterii i pozwala na jej dłuższe użytkowanie. Od lat wiadomo, że krochmal usztywnia tkaninę, dzięki czemu jest na niej zdecydowanie mniej zagnieceń i o wiele łatwiej się ja prasuje. Tak właśnie jest również w przypadku koszul. Wystarczy po upraniu koszuli w pralce, namoczyć je w delikatnym roztworze krochmalu i wysuszyć. Potem możną zabrać się za prasowanie koszuli żelazkiem. Od razu zauważysz, że zagniecenia będą szybko znikać pod wpływem temperatury żelazka.
Jak przygotować krochmal do koszuli?
Krochmal to roztwór wody i skrobi ziemniaczanej i jest naprawdę prosty do przygotowania. W szklance wymieszaj około 120 ml wody i 1 łyżkę skrobi ziemniaczanej. W garnku doprowadź do wrzenia około 0,5 litra wody i wlej mieszankę ze szklanki. Dokładnie wymieszaj i odstaw z kuchenki. Tak przygotowany krochmal dokładnie wymieszaj z letnią wodą w misce, w której będziesz namaczać koszulę.
Jak prasować koszulę krok po kroku?
- Wyjmij fiszbiny z kołnierzyka i rozepnij wszystkie guziki.
- Kołnierzyk rozłóż na krawędzi deski i wyprasuj go z obydwu stron, kierując żelazko od brzegów do środka.
- Wyprasuj zewnętrzne części barkowej koszuli, a na końcu jej środek.
- Mankiety prasuj od strony wewnętrznej.
- Ułóż rękaw wzdłuż szwu i poprowadź żelazko w kierunku od łokcia do mankietów i od łokcia do ramienia. Te samą czynność powtórz po drugiej stronie rękawa.
- Naciągnij koszulę na szerszą część deski i wyprasuj lewy przód, a potem prawy. Na koniec wyprasuj plecy. Czubkiem żelazka możesz z łatwością wygładzić nierówną powierzchnię materiału i wszelkie nakładki.