Papierowa mapa samochodowa i tradycyjny przewodnik turystyczny – zapewne niewiele osób pamięta jeszcze wakacyjne wojaże z takimi akcesoriami. Obecnie zastąpiły je przecież mapy Google oraz blogi internetowe. Aż 77 proc. ankietowanych używa swojego telefonu do nawigacji i poruszania się w terenie, podczas gdy 45 proc. wykorzystuje go do potwierdzenia rezerwacji lub prawa dostępu np. do hotelu czy odprawy na lotnisku.
- Nie wyobrażam sobie wyjazdu na wakacje bez mojego smartfona. Korzystam z niego na wielu etapach podróży, tj. zarówno podczas planowania wakacji, przygotowywania listy rzeczy do spakowania, przeprowadzania odprawy lotniczej, poruszania się po miejscu, w którym spędzam mój urlop czy kupowania z wyprzedzeniem biletu do muzeum, by ominąć stanie w kolejce. Takie są przecież fakty - czasy, w których jeździliśmy na wakacje bez telefonów minęły bezpowrotnie. Smartfony pozwalają nam wyeliminować niepotrzebny stres, utrzymywać kontakt z bliskimi, którzy nie mogą towarzyszyć nam podczas wyjazdu i w pełni cieszyć się trwającym urlopem – komentuje Paweł Bijata, Dyrektor pionu marketingu w firmie Gerda.Polacy mają wiele obowiązków, a w związku z tym rośnie liczba spraw, o których muszą pamiętać każdego dnia. Odebranie dziecka z przedszkola, szybki przejazd pomiędzy miejscem pracy a siłownią, oddanie książek do biblioteki – to tylko kilka z długiej listy, z którą ludzie zmagają się na co dzień. Zatem, nic w tym dziwnego, że działając w pędzie, by zrealizować wszystkie punkty ze swojej „To-do list”, zdarza im się zapomnieć o zamknięciu drzwi lub nie mają pewności, czy to zrobili. Również w realizacji takich zmagań niezwykle pomocne okazują się smartfony.
- W XXI wieku istnieje szereg rozwiązań, które uławiają codzienne funkcjonowanie. Jednym z nich jest smartlock, czyli inteligentny zamek, który umożliwia sterowanie drzwiami do mieszkania lub domu za pomocą aplikacji w smartfonie Przykładem takiego produktu na rodzimym rynku może być zamek tedee powered by Gerda. Jego użytkownicy mogą korzystać m.in z funkcji zdalnego otwierania i zamykania drzwi, dzięki czemu nie muszą nosić ze sobą kluczy i mogą zdalnie wpuścić do mieszkania sąsiadkę, która przyszła podlać kwiaty lub przyjaciela, który wpadł z niezapowiedzianą wizytą, gdy nas nie było w domu. Ponadto mają również dostęp do dziennika zdarzeń, który pokazuje, kto w danym momencie otworzył drzwi i czy np. dziecko wróciło ze szkoły do domu. Badania jasno pokazują, że w przyszłości będzie rosła popularność takich rozwiązań. Już teraz 16 proc. osób używa telefonu do sterowania sprzętami typu smart home, a 38 proc. deklaruje, że chciałoby mieć w swoim domu inteligentny system bezpieczeństwa zintegrowany z urządzeniem mobilnym. Ponadto, 31 proc. chciałoby korzystać ze smartlocka sterowanego smartfonem – dodaje Paweł Bijata, Dyrektor pionu marketingu w firmie Gerda.Poza dbaniem o bezpieczeństwo, smartfony mają jeszcze wiele innych zastosowań. 89 proc. ankietowanych używa ich do robienia zdjęć, 73 proc. za ich pomocą słucha muzyki i ogląda filmy, dla 72 proc. jest to narzędzie do korzystania z bankowości elektronicznej, 67 proc. traktuje je jako osobisty kalendarz i notatnik, a 40 proc. jako kartę płatniczą. Jak widać, telefony komórkowe są nam potrzebne właściwie w każdym momencie dnia. Oczywiście – jesteśmy w stanie funkcjonować bez nich i używać tradycyjnego aparatu, papierowego notatnika czy klasycznej, plastikowej karty debetowej. Jednak, po co utrudniać sobie życie?Dlatego następnym razem, gdy zobaczymy w kawiarni osobę, która popijając kawę, będzie patrzyła w telefon lub jadąc autobusem nie będzie odrywała wzroku od swojego smartfona, warto nie myśleć o niej negatywnie. Może akurat czyta książkę, dokonuje opłat lub sprawdza, czy dziecko wróciło ze szkoły do domu. Są to w końcu normalne codzienne życiowe czynności. Technologia nam je tylko ułatwia.