Zanim rozpoczniesz malowanie, powinieneś odpowiednio przygotować podłoże. Przede wszystkim musisz oczyścić je z nieczystości - kurzu, brudu i tłuszczu, czyli po prostu umyć wodą z dodatkiem detergentu. Następnie za pomocą szczotki drucianej i papieru ściernego usuń rdzę i łuszczącą się farbę. Jeżeli powierzchnia jest równa, wystarczy przetrzeć ją papierem ściernym, by stała się matowa.
Dokładne malowanie
Grzejnik pomaluj pędzlem lub wałkiem. Do malowania tradycyjnych grzejników z żeliwnymi żeberkami skorzystaj ze specjalnego pędzla "krzywika". Kaloryfer musisz pokryć 2-3 warstwami farby. Przed nałożeniem kolejnej warstwy zachowaj wymagany odstęp czasowy podany na opakowaniu farby.
Jaka farba
Do malowania grzejników wybierz farbę odporną na działanie wysokich temperatur. Dzięki temu farba po nałożeniu nie zmieni koloru ani się nie złuszczy. Pamiętaj, że powinna być ona przeznaczona do malowania powierzchni metalowych bądź żeliwnych.
Uwaga! Maksymalna temperatura podłoża do stosowania farb do grzejników wynosi 30 stopni C. Wyższa powoduje zbyt szybkie wysychanie, powstają nierówności, a powłoka nie jest trwała. Jeśli zdecydujesz się na malowanie kaloryferów w sezonie grzewczym, zakręć je, poczekaj, aż ostygną i dopiero maluj.