Oj, moje kolano

2009-05-08 10:35

Nie ma dzieci, które przez wakacje nie nabiją sobie guza, nie będą miały podrapanych rąk czy otartych kolan. Takie straty są po prostu wkalkulowane w dzieciństwo.

Skaleczenia zwykle nie są groźne, lecz nawet drobne ranki trzeba odkazić i zakleić plastrem z opatrunkiem. Nie można też zignorować skręceń stawów czy bąbli, choć takie urazy raczej nie wymagają fachowej medycznej interwencji.

Guzy i siniaki

Powstają, gdy wskutek upadku lub uderzenia ulegną uszkodzeniu drobne naczynia krwionośne. Skóra staje się ciemnoczerwona, a potem sinoniebieska i zielonkawożółta. Czasem formuje się krwiak, który ma postać bolesnego przy dotyku guzka.
Najlepszym lekiem jest zimny okład, bo zmniejsza obrzęk i krwawienie podskórne. Po upływie doby przykładamy ciepły wilgotny kompres, bo w wyższej temperaturze naczynia krwionośne rozszerzają się, co sprzyja gojeniu. Przy rozległych stłuczeniach lepiej poradzić się lekarza, bo mogło dojść do pęknięcia kości.

Uderzenie w głowę

Na stłuczone miejsce przykładaj często zimne okłady. W przypadku rany ciętej głowy staraj się zatamować krwotok, a następnie załóż jałowy opatrunek i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Jeżeli po urazie z nosa, ust lub ucha cieknie krew, wezwij pogotowie lub odwieź chorego do szpitala. Tak samo należy postąpić, gdy źrenice są nierówne, pojawią się kłopoty z oddychaniem, zaburzenia świadomości i mowy, wymioty czy wahania tętna.

Czytaj więcej na:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki