Złóż zawiadomienie o przestępstwie
Oszustwo jest ścigane z urzędu. To znaczy, że po przyjęciu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, policja lub prokuratura podejmie konieczne działania.
Zawiadomienie może być ustne, do protokołu spisanego przez policjanta na komisariacie. Protokół trzeba podpisać, chyba że nie zgadzasz się z jego treścią. Zostaniesz też poinformowany o uprawnieniach i obowiązkach przysługujących tobie, jako osobie pokrzywdzonej.
W pisemnym zawiadomieniu o przestępstwie opisujesz sprawę, podając jak najwięcej konkretnych informacji o tym, co się wydarzyło, przedstawiasz dokumenty, korespondencję, maile, itp. Jeżeli sprawca oszustwa kontaktował się z tobą telefonicznie, sprawdź, czy na telefonie nie wyświetlał się numer, z którego dzwonił. Policja ma uprawnienia, by uzyskać bilingi rozmów telefonicznych. Dołącz też dane świadków. Jeżeli nie znasz nazwiska świadka, podaj informacje, które pozwolą ustalić, o kogo chodzi. Zawiadomienie o przestępstwie najlepiej złożyć na komisariacie osobiście albo za pośrednictwem poczty.
Gdy ktoś weźmie kredyt na twoje dane
Jeśli wcześniej zgłosiłeś zaginięcie dowodu osobistego, to zaświadczenie z policji powinno wystarczyć w wyjaśnieniu sytuacji. Jeśli masz dowód, musisz napisać odwołanie do banku, w którym wyjaśnisz sprawę. Jeśli sprawa trafi do sądu, ten powoła grafologa, który określi, czy wzór twojego podpisu zgadza się z tym, jaki został złożony na wniosku kredytowym. Możesz też złożyć w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Jak zastrzec dokumenty
To trzeba zrobić:
- Zastrzeż w Systemie Dokumenty Zastrzeżone – zrobisz to w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami.
- Powiadom policję, jeżeli dokumenty utraciłeś w wyniku kradzieży lub wyłudzenia danych.
Jak rozwiązać niekorzystną umowę
Umowę zawartą poza siedzibą przedsiębiorstwa, czyli na przykład na pokazie garnków czy pościeli, można wypowiedzieć w ciągu 14 dni od jej podpisania. Wystarczy złożyć pisemne, podpisane własnoręcznie oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Jeżeli nie zostałeś poinformowany o tym prawie, termin ten przedłuża się aż do 12 miesięcy. Wypowiedzenie umowy należy wysłać do firmy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru lub złożyć osobiście w siedzibie tej firmy.
Pamiętaj, że prokurator pomaga nie tylko ofiarom oszustwa, ale też osobie, która zawarła niekorzystną umowę. Możesz więc zgłosić zawiadomienie do prokuratury.
Oszustwa w internecie
Jeżeli po dokonaniu zakupu online zorientowałeś, że mogłeś paść ofiarą oszustwa, sprawdź historię transakcji i zobacz, dokąd zostały wysłane twoje środki.
Narzędziem służącym do odzyskania wyłudzonych pieniędzy jest reklamacja w banku. Jeżeli wpłynie w odpowiednim terminie, pieniądze mogą wrócić na twój rachunek. Im prędzej zostanie złożona reklamacja, tym lepiej.
Reklamacje możesz zgłosić osobiście, w oddziale banku, mailowo lub poprzez formularz reklamacyjny na stronie internetowej. Podaj jak najwięcej danych na temat oszusta i transakcji, wskaż: nazwę odbiorcy, numer konta, z którego ściągnięto środki, siedzibę odbiorcy i dokładną kwotę oraz datę zlecenia płatności. Jeżeli składasz reklamację online, pamiętaj o wydrukowaniu, wypełnieniu, podpisaniu oraz zeskanowaniu wniosku, który należy załączyć do formularza reklamacyjnego.
Przydatne adresy i telefony
- Strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości- www.pokrzywdzeni.gov.pl (znajdziesz tam informacje m.in. o bezpłatnej pomocy prawnej)
- Rzecznik Finansowy- tel. 22 333 73 25
- Europejskie Centrum Konsumenckie- tel. 22 55 60 118
- Infolinia konsumencka Stowarzyszenia Konsumentów Polskich- tel. 801 440 220, 22 290 89 16