Szklany dom
I miejsce zajęła Gmina Masłów
"Dzięki projektowi "Dworek Stefana Żeromskiego - Szklany Dom - Ikona regionu świętokrzyskiego" Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach to dziś miejsce tętniące życiem" - mówi wójt gminy Ryszard Pazera. Jego przestronne nowoczesne pomieszczenia służą prezentacjom sztuki współczesnej oraz realizacjom programów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Równolegle z animacją kulturalną centrum prowadzi działania w obszarze turystyki i rekreacji, popularyzując przyrodnicze walory regionu. Więcej na stronie: www.szklanydom.maslow.pl.
Przystań wodna
II miejsce zajęła Gmina Ślesin
Nagrodzony został projekt "Budowa przystani wodnej w Ślesinie". Zdaniem burmistrza Mariusza Zborowskiego nowoczesna przystań wodna jest odpowiedzią na rosnące potrzeby gminy w zakresie turystyki i rekreacji wodnej. Głównymi elementami portu są trzy pomosty służące do cumowania łącznie 76 jachtów oraz jeden pomost do cumowania statków. W centralnej części przystani znajduje się murowany całoroczny budynek wielofunkcyjny. Marina posiada dwie łodzie wiosłowe służące do wykonywania prac portowych, które wyposażone są w wózki do slipowania. Więcej na www.slesin.pl.
Letni amfiteatr
III miejsce zajęła Gmina Brzeźnica
- Projekt "Pejzaże polsko-słowackiej kultury w Brzeźnicy" to m.in. budowa letniego amfiteatru, w Brzeźnicy stał się miejscem organizacji wielu imprez kulturalnych - mówi Bogusław Antos. Tu odbywają się coroczne spotkania z kulturą słowacką czy tradycyjne dożynki. W ramach projektu przeprowadzono również wiele imprez zwanych pejzażami kulturalnymi, których najważniejszą ideą było poznawanie i odbudowa tradycji i kultury regionu, a także aktywizacja społeczności obu gmin przygranicznych do działania na rzecz ich rozwoju. Więcej informacji na stronie: www brzeznica.pl.
Konkurs o tytuł "przyjaznej wsi"
Już od kilku lat setki gmin z naszego kraju ubiegają się o tytuł "Przyjaznej Wsi" nadawany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konkurs organizowany w ramach działalności Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich ma na celu wyłonienie najlepszego projektu, współfinansowanego z funduszy europejskich, wspierającego rozbudowę infrastruktury na terenach wiejskich. Polska wieś jest prawdziwą ostoją tradycji i kultury, ale żeby przetrwać, musi się przekształcać, dostosowywać do nowej rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Niezwykle ważne jest, aby w dobie globalizacji zachowała jedno-cześnie wszystko to, co stanowi o jej wartości dla mieszkańców i turystów.
Szczegółowe informacje:
Sekretariat Centralny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA, ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa, tel. 22 623-19-01, [email protected], [email protected], www.ksow.pl w zakładce Przyjazna Wieś