W każdym ogrodzie, w którym rosną drzewka owocowe, mogą w pewnym momencie pojawić się szkodniki lub choroby charakterystyczne dla tych gatunków. Kiedy chcemy przeciwdziałać ich rozprzestrzenianiu, powinniśmy sięgnąć po środki ochrony roślin. Szkodniki drzew owocowych zwalczamy insektycydami przeznaczonymi do zwalczania owadów (np. mszyc, przędziorków, miodówek, nasionnicy trześniówki). Choroby roślin zwalczamy fungicydami (preparaty na choroby grzybowe, takie jak parch jabłoni, mączniak, kędzierzawość liści brzoskwini) oraz bakteriocydami (preparaty na choroby bakteryjne, np. zarazę ogniową). Najlepiej robić opryski wcześnie rano lub późnym popołudniem., by słońce nie poparzyło roślin. Trzeba jednak unikać zbyt niskiej temperatury – poniżej 12 stopni C, deszczu i silnego wiatru. Po wykonaniu pierwszego oprysku warto tę czynność powtórzyć po około dwóch tygodniach.
Nim zakwitną jabłonie
Jeśli na naszej działce rosną jabłonie– to najwyższy czas, by zapobiec ich zakażeniu parchem. Ta choroba rozprzestrzenia się zwłaszcza wtedy, gdy na przedwiośniu padały deszcze. Opryski należy rozpocząć w momencie wydobywania się z pąków pierwszych liści. W zależności od pogody, pierwszy oprysk wykonujemy pod koniec kwietnia lub na początku maja. Można zastosować uniwersalne preparaty, np. Miedzian lub Syllit. Natomiast, gdy zauważymy na liściach i gałązkach mączysty, biały nalot – to znak, że drzewa zostały zarażone mączniakiem. Choroba ta może też zaatakować także inne rośliny, np. róże, azalie, czy porzeczki. Najskuteczniej radzą sobie z nią substancje chemiczne zwane fungicydami. Opryski należy powtórzyć kilka razy w pewnym odstępie czasu. Warto też sprawdzić czy w jabłoniach lub gruszach nie zagnieździł się groźny szkodnik – chrząszcz kwieciak Opryskiwanie tzw. insektycydami najlepiej przeprowadzić, gdy pąki nabrzmiewają lub pękają - przy słonecznej i ciepłej pogodzie.
Optymalny opryskiwacz
Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego opryskiwacza. Głównym ich przeznaczeniem jest aplikacja nawozów dolistnych oraz rozpuszczalnych substancji zapewniających ochronę przed chorobami, chwastami lub szkodnikami. W małym i średnim ogrodzie wystarczy niewielkie urządzenie o pojemności od kilku do kilkunastu litrów. Gdy teren jest większy (np. duży sad) najbardziej funkcjonalny jest opryskiwacz plecakowy, którego konstrukcja dobrze rozkłada ciężar na plecach, zbytnio ich nie obciążając. Istotnym elementem wyposażenia jest lanca teleskopowa o płynnej regulacji, która ułatwi nam opryskanie koron drzew owocowych.
Bardzo ważne są dodatkowe funkcje opryskiwacza, zwiększające bezpieczeństwo i komfort jego użytkowania. Urządzenie powinno być wykonane z materiałów o wysokiej wytrzymałości i odporności chemicznej oraz posiadać uszczelnienia dobrej jakości. Dobrze też, by było wyposażone w zawór bezpieczeństwa, który ochroni je przed awarią spowodowaną nadmiernym ciśnieniem wewnątrz zbiornika. Te elementy zapewnią nam bezpieczna pracę. Wszystkie te wymogi spełnia opryskiwacz Orion Super (dostępny w pojemności od 3 do 12 l). Jego użytkowanie jest też wyjątkowo wygodne, gdyż producenci pomyśleli o zainstalowaniu lejka z sitkiem ułatwiającym wlewanie środków chemicznych oraz przezroczystego paska na zbiorniku, dzięki któremu możemy odmierzyć płyn szybko i dokładnie. Specjalna nakładka umieszczona na pasku nośnym chroni przed wrzynaniem się go w skórę na ramieniu. Dopasowaną do opryskiwacza lancę możemy skracać i wydłużać w zależności od aktualnych potrzeb - od 60 cm do 1, 2 m. Wykonana z włókna szklanego jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne. O wysokiej jakości urządzenia i materiałów, z jakich został wykonany opryskiwacz Orion Super świadczy gwarancja na zbiornik, którą producent wydłużył do 5 lat.
-
Ważne dla zdrowiaPamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas używania preparatów chemicznych. Na czas oprysku załóżmy odzież ochronną, a po pracy dokładnie umyjmy te części ciała, które mogły mieć bezpośrednią styczność z preparatem. Na wykonanie zabiegu wybierzmy bezwietrzny dzień, by krople nie rozprzestrzeniały się poza wyznaczone miejsce. Po zakończonej pracy dobrze opłuczmy opryskiwacz, żeby nie był nie był wystawiony da długotrwałe działanie chemii, dzięki temu będzie nam służył przez długie lata |
-