Ościeżnica, czy popularnie mówiąc futryna, musi być dobrze dobrana zarówno do grubości muru, jak i do stylu naszego wnętrza, wybranego przez nas skrzydła drzwiowego i jego wzoru. Ościeżnice mogą być stałe i regulowane. Które lepsze? Odpowiedź jest zależna od tego, do czego i w jakim pomieszczeniu będziemy ją montować.
Stała szerokość
Ościeżnice mogą być wykonane z różnych materiałów - z MDF, z drewna, z metalu. Wiele jest też ich wzorów i kolorów. Mają określoną szerokość, która dopasowana jest do standardowej grubości murów we współczesnym budownictwie. Zwykle nie posiadają opasek, dlatego, by zamaskować połączenie ze ścianą, stosuje się dodatkowe listwy ozdobne.
Miejsca, w których lepiej sprawdzają się futryny o stałej szerokości, to przede wszystkim niewielkie pomieszczenia, dla których masywne obramowanie drzwi może okazać się zbyt ciężkie. Wówczas korzystniej prezentuje się stała ościeżnica, którą ewentualnie można wzbogacić delikatnymi listwami. Czasami nie ma też możliwości technicznych, aby zamontować regulowaną ościeżnicę ze względu na umiejscowienie drzwi przy styku ścian prostopadłych, gdzie nie zmieszczą się opaski maskujące.
Ościeżnice regulowane
Ościeżnice regulowane idealne dopasowują się do różnych wymiarów dzięki regulacji szerokości. To bardzo dogodne rozwiązanie wtedy, gdy mamy do czynienia z nietypowymi grubościami ścian, np. w budynkach starego typu. Regulowane opaski maskujące "obejmują" wówczas ścianę z dwóch stron, co daje elegancki efekt wizualny. Ościeżnice regulowane są łatwiejsze w montażu, mają szersze zastosowanie i gwarantują atrakcyjne wykończenie bez stosowania dodatkowych elementów.
Zanim więc kupimy ościeżnice, sprawdźmy, jaka jest grubość murów, wielkość przestrzeni oraz położenie otworu drzwiowego. Ościeżnica powinna być też dopasowana do koloru i wzoru skrzydła, a także stylu wystroju wnętrza - naszych mebli, podłóg, tego, czy wolimy styl tradycyjny, czy nowoczesny. W mniejszych wnętrzach lepiej postawić na lekkie wzory i jasne kolory drzwi. Tradycyjne i ciemne mogą przytłaczać. Warto o tym pamiętać w szczególności przy wymianach starych skrzydeł na nowe z zachowaniem dotychczasowej futryny.