OSPA WIETRZNA: Objawy, przebieg, sposób leczenia

2015-01-14 11:30

Ospa wietrzna to bardzo zakaźna choroba wieku dziecięcego. Jak objawia się ospa wietrzna, w jaki sposób przebiega i jak należy ją leczyć? Dowiedz się wszystkiego o ospie wietrznej.

Ospa wietrzna to bardzo zakaźna choroba, która przenoszona jest drogą kropelkową. Uważa się, że ospa wietrzna to choroba wieku dziecięcego, ale dorośli także mogą się nią zarazić, jeśli nie przeszli choroby w dzieciństwie. Ospa wietrzna spowodowana jest herpeswirusem VZC, które wywołuje ogólne zakażenie organizmu.

Warto wiedzieć, że po przechorowaniu ospy wietrznej wirus przyjmuje postać ukrytą w grzbietowych zwojach nerwów rdzeniowych i czaszkowych i w tej formie występuje do końca życia. W przypadku spadku odporności może się objawiać i dochodzi wtedy do reaktywacji wirusa oraz rozwoju półpaśca.

Zobacz też: OSPA WIETRZNA atakuje! Wzrosła liczba zachorowań

Ospa wietrzna: objawy i przebieg choroby

Ospa wietrzna objawia się wysoką gorączką, nawet do 40 st. C, bólem głowy. Następnie pojawiają się krosty na całym ciele, które charakteryzują się przekształcaniem. Najpierw na ciele pojawiają się małe i czerwone plamki, które następnie zamieniają się w grudki, a te w pęcherzyki wypełnione przejrzystym płynem. Płyt mętnieje, tworząc krostkę, która zasychając zamienia się w strup. Ewolucja zmian skórnych trwa około 6 dni. Wysypce towarzyszy silny świąd.

Zmiany skórne pojawiają się w kilku rzutach, więc można zaobserwować je w różnych stadiach rozwoju. Mogą występować na błonie śluzowej jamy ustnej.

Ospa wietrzna: powikłania

Przy ospie wietrznej mogą wystąpić powikłania. Do najczęściej występujących zalicza się bakteryjne zakażenie zmian skórnych, zapalenie płuc (szczególnie u osób dorosłych), zapalenie ucha środkowego, zapalenie mózgu. Rzadko występują: kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie stawów oraz zapalenie wątroby.

Ospa wietrzna: leczenie

W czasie ospy wietrznej należy przyjmować leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Aby zmniejszyć świąd należy stosować leki przeciwhistaminowe, nie należy za to stosować pudrów i papek. Istotne jest leżenie w łóżku podczas gorączki, częste zmiany ubrania i kąpiele w płynach odkażających.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają