Osteoporoza to cichy złodziej kości, którego działania powodują, że pewnego dnia kość jest już tak osłabiona, że nie jest w stanie podołać normalnym naciskom. Właśnie wtedy zaczynają pojawiać się objawy choroby, a następnie skutki, czyli liczne złamania, głównie stawów biodrowych i kręgosłupa.
Kontrola lekarska
Problem osteoporozy dotyczy osób obojga płci, jednak znacznie częściej spotyka kobiety, wyraźnie zwiększając się u pań po 60. roku życia. Choroba ta początkowo nie daje żadnych objawów. Może rozwijać się latami, bardzo powoli.
Pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić, są bóle, zwykle w okolicy kręgosłupa - bardzo uciążliwe i trudne do uśmierzenia. Jest to na tyle ostry ból, że ogranicza możliwość wykonywania codziennych czynności i uniemożliwia poruszanie się.
Chroń swoje kości
Seniorzy nie powinni lekceważyć uporczywych bólów pleców czy też dyskomfortu przy staniu i siedzeniu. Nie wolno zrzucać wszystkiego na wiek, lecz zainteresować się swoim zdrowiem, ponieważ odległym następstwem osteoporozy są liczne złamania - zarówno te widoczne gołym okiem, jak i ukryte.
ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail
Warto zmienić swój jadłospis - dieta przy osteoporozie powinna być bogata w wapń i witaminę D. Każdego dnia potrzebujemy go ok. 1000 mg, czyli tyle, ile zawierają 3 szklanki mleka i 200 g chudego twarogu. Jedzmy regularnie 4-5 posiłków dziennie. W każdym z nich powinien znaleźć się nabiał oraz owoce lub warzywa. W menu może pojawić się również pieczywo, najlepiej pszenne albo pełnoziarniste. Zawarte w nim witamina B6, miedź i cynk wspomagają rozwój kości.