Oszczędność i wygoda

i

Autor: W. Brytania

Oszczędność i wygoda

2015-04-27 4:00

Dom energooszczędny to taki, którego zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych jest niewielkie. Projekt takiego domu także znacznie się różni od projektu standardowego domu.

Zwykły dom, który dzisiaj stawiamy, zużywa na cele grzewcze 100-148 kWh/m2/rok, zależnie od swojego kształtu. Zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych domu energooszczędnego jest wielokrotnie niższe i wynosi 40-70 kWh/m2/rok. Na dom wybudowany w standardzie NF40, czyli zużywający 40 kWh/m2/rok możemy się starać o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Dokładność to podstawa

Dom energooszczędny może być wybudowany w różnych technologiach i z różnych materiałów. Taki standard można osiągnąć, stawiając dom murowany, drewniany i z prefabrykatów. Jednak koniecznie trzeba pamiętać o dokładnym uszczelnieniu i termoizolacji budynku. To niezwykle ważne, by ekipa budowlana stawiała nasz dom dokładnie i dokładnie go ociepliła. Wszelkie niedoróbki owocują bowiem tzw. mostkami cieplnymi, czyli miejscami, przez które ucieka ciepło, a wraz z nim nasze pieniądze.

Okna od południa

Dom energooszczędny nie musi być domem o nowoczesnej architekturze. Powinien mieć jednak zwartą bryłę. Takie domy zwykle nie mają piwnic i balkonów, bo pogarszają one bilans energetyczny budynku. W domu energooszczędnym pomieszczenia mieszkalne sytuuje się z południowej strony i z tej strony stosuje się duże przeszklenia i okna dachowe. Okna oczywiście muszą być energooszczędne. Dzięki nim do domu wpada dużo światła i ciepła. Od strony północnej okna są mniejsze.

Dom energooszczędny powinien być wyposażony w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego (czyli z rekuperacją).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają