Z tych grzechów Polacy spowiadają się najczęściej

i

Autor: Shutterstock Z tych grzechów Polacy spowiadają się najczęściej

Szokująca prawda o grzechach

Oto najpopularniejsze grzechy Polaków podczas spowiedzi. Numer jeden zaskakuje. "Będzie nas to okradało z godności"

2024-03-27 13:13

Większość Polaków przystępuje do spowiedzi przynajmniej raz w roku. To wtedy przed księdzem wyznają swoje największe grzechy, które ciążą im na sercu. Okazuje się, że jest lista grzechów, z których Polacy spowiadają się najczęściej. Choć większość z nich była raczej do przewidzenia, to jednak grzech, który pojawił się najwyżej na liście naprawdę zaskakuje.

Jak Polacy się spowiadają?

Do spowiedzi przystępujemy po raz pierwszy tuż przed Pierwszą Komunią Świętą. Zgodnie z drugim przykazaniem kościelnym osoba wierząca powinna przystąpić do sakramentu pokuty "przynajmniej raz w roku". Jak wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego 3/4 Polaków spowiada się przynajmniej raz w roku i ma to najczęściej miejsce przed Wielkanocą. Zdecydowanie częściej spowiadają się emeryci i renciści niż osoby pracujące zawodowo i bezrobotni. Dzieci po pierwszej komunii świętej regularnie odwiedzają konfesjonały, jednak już po bierzmowaniu ich chęć do spowiedzi drastycznie spada. A z jakich grzechów Polacy spowiadają się najczęściej?

Najczęstsze grzechy, z których spowiadają się Polacy

Tu sporym zaskoczeniem może być numer jeden na liście. Otóż na pierwszym miejscu grzechów, z których Polacy spowiadają się najczęściej uplasowała się kradzież. "Siódme przykazanie zabrania kradzieży, która polega na przywłaszczeniu dobra drugiego człowieka wbrew racjonalnej woli właściciela" - zaznacza Katechizm Kościoła katolickiego. na drugim miejscu znalazło się kłamstwo. "Kłamstwo samo w sobie stanowi jedynie grzech powszedni; staje się ono jednak grzechem śmiertelnym, gdy poważnie narusza cnotę sprawiedliwości i miłości" - informuje Katechizm Kościoła katolickiego. Tuz za nim znajduje się pycha. Kolejnym grzechem, z którego spowiadają się Polacy, jest antykoncepcja. - Kościół szanuje to, co naturalne, pochodzące od Boga, a antykoncepcja nie jest poszanowaniem tych zasad, tylko próbą wprowadzenia swoich - zaznacza ks. Grzegorz Kramer w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

Sonda
Ile razy w roku chodzisz do spowiedzi?
Spowiedź w czasach zarazy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki