Strategia na jesień
Wakacje to ostatni moment, a wśród niezbędnych działań jest m. in. uzupełnienie szczepień, także wśród uchodźców z Ukrainy, odbudowanie systemu testowania i wdrożenie doustnej terapii przeciw Covid-19 wśród osób z grup wysokiego ryzyka. Pozwoli to na przeniesienie ciężaru leczenia ze szpitali do domów i POZ.
Diagnoza i leczenie w POZ
- Większe możliwości diagnozowania i leczenia powinno się zapewnić lekarzom i pielęgniarkom POZ – zwraca uwagę dr n. med. Jakub Gierczyński, ekspert systemu ochrony zdrowia.
- Ze stanu epidemii przechodzimy w etap, w którym Covid-19 należy traktować jako niebezpieczną infekcję sezonową. I za tą zmianą powinna pójść modyfikacja diagnostyki i leczenia – dodaje dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Zapewnienie skutecznych leków
Tym, którzy zachorowali, konieczne jest zapewnienie dostępu do leków doustnych. To dotyczy szczególnie osób z grup podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby – osób po 60.ym roku życia, chorym na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, niewydolność krążenia, POChP, choroby nowotworowe.
- O włączeniu leku powinien decydować lekarz na podstawie m. in. takich kryteriów: czy objawy nie trwają dłużej niż pięć dni, czy przebieg choroby jest łagodny i umiarkowany, a chory nie wymaga podawania tlenu – wyjaśnia dr n. med. Jakub Gierczyński.
Dostępne w UE leczenie przeciwwirusowe skutecznie zapobiega cięższemu przebiegowi choroby, musi być jednak wdrożone na wczesnym etapie rozwoju choroby, najpóźniej w ciągu pięciu dni od diagnozy.
Schemat postepowania jest bardzo prosty: wiem, że się zakaziłem i jeżeli ten lek przyjmę do pięciu dni od zakażenia i będę go przyjmował przez pięć następnych dni, to ryzyko hospitalizacji i zgonu zmniejsza się o ok. 80-90 proc. Covid-19 – mówi kardiolog prof. Krzysztof Filipiak.