Papierosy i alkohol mają negatywny wpływ na pamięć

2015-01-08 20:30

Co najbardziej szkodzi naszej pamięci? Okazuje się, że to alkohol i papierosy mają negatywny wpływ na pamięć. Zrezygnuj z używek, aby cieszyć się dobrą pamięcią.

Wiele czynników ma negatywny wpływ na pamięć. Może to być wiek, choroba, ale również używki, które stosujemy na co dzień. Coraz częściej sami sobie szkodzimy! Sprawdź, czego unikać, aby jak najdłużej zachować dobrą pamięć.

Alkohol

Jest trucizną, na którą mózg jest szczególnie wrażliwy - dociera do niego już po 6 minutach od wypicia! Wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, powodując zmiany naszego nastroju, myślenia oraz zachowania. Zaburza funkcjonowanie hipokampu - części odpowiedzialnej za pamięć. Przyspiesza starzenie się komórek nerwowych. Jego nadużywanie może skutkować niedoborem witaminy B1, co osłabia zdolność zapamiętywania. Większość osób spożywających alkohol mylnie uważa, że działa on pobudzająco. Jest to przede wszystkim silny depresant. Rozluźnienie czy euforia odczuwane w pierwszej fazie spożycia są przejściowe i wynikają z hamowania mechanizmów kontrolujących - powoduje to zaburzenia samokontroli i krytycyzmu oraz duże wahania nastroju. Dopiero w drugiej fazie działania alkoholu poznajemy jego prawdziwą, tłumiącą naturę. Pijący odczuwa znużenie, spowolnienie oraz senność.

Narkotyki

Po narkotyki sięgają osoby, które przygotowują się do ważnych egzaminów np. matury. Ich zażycie zwiększa wydolność psychomotoryczną: polepsza się koncentracja, ułatwia zdolność zapamiętywania, zwiększa się poczucie pewności siebie oraz redukuje lęk. Niestety zażywanie narkotyków powoduje groźne skutki uboczne, takie jak: omamy słuchowe i wzrokowe czy wyczerpanie organizmu. Osoba przyjmująca przez kilka dni środki psychostymulujące może zasnąć nawet na 48 godzin. Wyraźnie pogarsza się pamięć, występują kłopoty z koncentracją oraz wolniejsze myślenie. Przedawkowanie może prowadzić do zapaści sercowo-naczyniowej i udaru mózgu. Narkotyki uzależniają - objawia się to tzw. głodem narkotykowym.

Dopalacze

Tak samo jak narkotyki, dopalacze oddziałowują na ośrodkowy układ nerwowy. Wywołują stan odurzenia, pobudzenia, euforii czy omamy. Sięgają po nie głównie studenci i maturzyści, gdyż poprawiają one zdolność koncentracji i możliwość zapamiętywania. Są dostępne w postaci suszu, kadzidełek, soli mineralnych czy... tabaki o smaku coli. Następstwa długotrwałego przyjmowania dopalaczy nie są do końca zbadane, wiadomo jednak, że są szkodliwe. Mogą powodować m. in.: nudności, bóle głowy, stany lękowe, bezsenność i drgawki. Powodują problemy z oddychaniem, znużenie, silny ból głowy, ataki szału, urojenia, znaczne podwyższenie temperatury ciała, biegunkę, zawroty głowy, pocenie się ciała, śpiączkę oraz wymioty.

Papierosy

Przyczyniają się do rozwoju miażdżycy, pogarszającej ukrwienie mózgu. Tylko 10 sekund mija od zaciągnięcia, gdy nikotyna dociera do mózgu, pobudzając wydzielanie dopaminy. Skutkuje to uwalnianiem noradrenaliny - hormonu, dzięki któremu czujesz się pobudzony. Po około godzinie od wypalenia papierosa, poziom tych hormonów ulega obniżeniu, powodując odczuwanie niepokoju. Aby go zniwelować - sięgasz po kolejnego papierosa. Organizm palacza domaga się stałego dostarczania dawek nikotyny, bez której nie może już normalnie funkcjonować. Uzależnienie od palenia to błędne koło.

Zobacz też: DRASTYCZNE ostrzeżenia na paczkach papierosów. To spowoduje, że rzucisz palenie? [GALERIA]

Stres

Życie w ciągłym napięciu powoduje zwiększone wydzielanie kortyzolu. Podwyższony poziom tego hormonu powoduje uszkodzenia neuronów, czyli m.in. osłabienie pamięci. Długotrwały, ukryty stres jest najgroźniejszy. Może być wywołany przez konflikty w pracy czy w rodzinie. Gdy człowiek zbyt długo przebywa w stresowej sytuacji, jego organizm zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Zawodzi psychika, następuje huśtawka nastrojów, pojawiają się lęki i kłopoty ze snem. Zaburzona zostaje koncentracja. Może dojść do wystąpienia nerwicy czy depresji. Dochodzi do zaburzeń pracy układu krążenia oraz trawiennego, obniżenia odporności czy kłopotów seksualnych. Stres sprzyja rozwojowi miażdżycy, a także zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru mózgu.

Rutyna

Pamięć trzeba stale trenować. Wykonywanie tych samych czynności, nieposzerzanie swojej wiedzy, działanie według utartych wzorów czy nawet ograniczanie się do wąskiej grupy znajomych - potrafią skutecznie uśpić nasz mózg. Nieużywane informacje znikają z naszej głowy w przestrzeni wspomnień i doświadczeń. Dlatego warto często rozwiązywać łamigłówki i trenować umysł.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają